Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Łęczyca

Sprzeciw łęczyckich spółdzielców

Popielarczyk

Pomysł utworzenia myjni samochodowej na terenie bazy Spółdzielni Mieszkaniowej „Łęczycanka” nie podoba się części mieszkańców z bloku nr 85 przy ulicy Belwederskiej. Lokatorzy obawiają się hałasu, zanieczyszczeń i braku spokoju. Ich balkony usytuowane są na wprost bazy. Będą stanowczo sprzeciwiać się przedsięwzięciu.
Mieszkańcy zapowiadają, że nie pozwolą na utworzenie myjni, proszą o pomoc wszystkich spółdzielców. – Wiem, że mieszkańcy bloku nr 85 są w mniejszości i nawet jeśli wszyscy się sprzeciwimy, to naszych głosów będzie za mało w porównaniu ze wszystkimi spółdzielcami. Liczę i proszę o pomoc. W imieniu lokatorów z naszego bloku występuję przeciwko budowie myjni na terenie bazy spółdzielni. Nie możemy się na nią zgodzić, bo stracimy jedyną możliwość spokojnego wypoczynku na naszych balkonach w okresie letnim, nie będzie nawet można otworzyć okna, bo na pewno będzie hałas. Myjnie nie są bezszelestne. Przecież są inne możliwości zagospodarowania tego terenu, wystarczy poszukać – przekonuje Marianna Popielarczyk. – Mieszkańcom pozostałych bloków myjnia nie będzie przeszkadzać, ale nam tak. Balkony są od strony bazy, dla mnie to małe miejsce jest azylem, możliwością wyciszenia się na świeżym powietrzu. Zanieczyszczenia też będą. Nawet ekologiczne myjnie wykorzystują środki czyszczące, na pewno nie są całkowicie obojętne.
Członkowie spółdzielni zebrali podpisy w sprawie korekty do propozycji uchwały walnego zgromadzenia dotyczącej zagospodarowania bazy „Łęczycanki”. Wnoszą o ogłoszenie przetargu, który wyłoni inwestora zewnętrznego zainteresowanego dzierżawą i zagospodarowaniem gruntu przy ul. Belwederskiej. Zarząd spółdzielni o sprzeciwie wie, ale decyzję pozostawia walnemu zgromadzeniu. – Na dzień dzisiejszy nie ma wielu możliwości jeśli chodzi o wybór inwestora, który chciałby zagospodarować, w formie dzierżawy, część terenu bazy SM „Łęczycanka” na ul. Belwederskiej. Obecnie „Baza” przynosi miesięcznie około 7 tys. zł straty. Jest to mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zarząd szuka dalszych możliwości ich zminimalizowania. Jedną z propozycji przedstawionych przez potencjalnych inwestorów jest wybudowanie w tym miejscu ekologicznej myjni samochodowej. Pojawiły się inne oferty, ale ze względu na możliwą uciążliwość dla pobliskich mieszkańców, od razu z nich zrezygnowaliśmy. Myjnia samochodowa nie byłaby uciążliwa dla mieszkańców. Nie byłaby również szkodliwa dla środowiska, bo zaproponowano myjnię ekologiczną – wyjaśnia Jarosław Pacholski, prezes „Łęczycanki”. – O tym czy ostatecznie powstanie, czy też nie, zdecydują sami spółdzielcy podczas walnych zgromadzeń. Zdecyduje wola większości. Nie chcę przesądzać, jaka będzie opinia spółdzielców. Pewne głosy sprzeciwu rzeczywiście do nas docierały, ale jako Zarząd proponujemy jedną z możliwości zbilansowania kosztów i przychodów „bazy”. Jeśli nie będzie zgody większości na powstanie w tym miejscu myjni samochodowej, to będziemy dalej szukać i zaproponujemy również inne, alternatywne rozwiązania w tym temacie.
Jaka będzie odpowiedź wszystkich spółdzielców? Czy pomogą mieszkańcom bloku nr 85 i nie zgodzą się na budowę myjni samochodowej? Odpowiedzi poznamy na walnych zgromadzeniach, pierwsze już za tydzień.
(MR)