Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Spółdzielcy krytykują

Trwająca od marca epidemia koronawirusa pociąga za sobą nie tylko zagrożenie zdrowotne, ale też konsekwencje natury organizacyjno-administracyjnej. W SM „Łęczycanka” do tej pory nie przeprowadzono walnego zebrania członków, chociaż zwyczajowo powinno się ono odbyć w połowie roku. Niektórzy członkowie spółdzielni do sprawy podchodzą bardzo krytycznie.

Zgodnie z prawem spółdzielczym, w połowie roku powinno się odbyć walne zgromadzenie członków, którego najważniejszą częścią jest przyjęcie sprawozdań finansowych i merytorycznych. Na tej podstawie udziela się bądź nie, absolutorium dla zarządu. Obecny rok jest zupełnie inny.

– Według zapisów marcowego rozporządzenia o stanie epidemicznym wszelkie działania związane z organizacją i przeprowadzeniem walnych zebrań można odłożyć w czasie a konkretnie do upływu 6 tygodni po zakończeniu stanu klęski – wyjaśnia przewodniczący Rady Nadzorczej, Marek Majewski. W związku z tym, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z września 2020 roku, wypełniliśmy jako podmiot działający na podstawie prawa spółdzielczego obowiązek opracowania i przedłożenia do KRS sprawozdań finansowych. Pozostałe sprawy czekają na znormalizowanie sytuacji epidemicznej.

Takie wyjaśnienie nie wszystkich przekonuje.

– Bez przesady, w lipcu czy na koniec czerwca można było przeprowadzić walne zebranie z zachowaniem reżimu sanitarnego, chociażby w postaci kilku zebrań cząstkowych. Nie wiem dlaczego tego nie zrobiono. Z mojej wiedzy wynika, że spółdzielnia w Poddębicach przeprowadziła zebranie członków – mówi jeden ze spółdzielców „Łęczycanki”.

– Skoro opracowano sprawozdanie finansowe i wysłano je do KRS, to dlaczego nie ujawniono go chociażby na stronie internetowej spółdzielni? – wtrąca mieszkanka zasobów spółdzielczych.

Nie są to jedyne wątpliwości członków spółdzielni. Nie mniejsze zainteresowanie budzi ogłoszenie o konkursie na zastępcę prezesa spółdzielni z terminem składania ofert do 15 stycznia 2021 r.

– To brzmi nieprawdopodobnie. Dlaczego dopiero styczniowy termin? – zastanawia się kolejny członek SM.

– Osobiście poprosiłem Radę Nadzorczą o przedłużenie tego terminu ze względu na konieczność przeprowadzenia czynności formalno- prawnych związanych z zakończeniem i ostatecznym odbiorem budynku wielorodzinnego przy ulicy Kaliskiej – mówi prezes Jarosław Pacholski, prezes „Łęczycanki”. – Pracujący w tej chwili jako tymczasowy zastępca prezesa, członek rady, Grzegorz Dymecki, jest po prostu wprowadzony w tematykę tej inwestycji. Gdyby teraz przyszedł ktoś nowy to musiałby mieć więcej czasu na zapoznanie się ze sprawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.