Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Gm. Łęczyca Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać

Radni napisali do prezydenta

Samorządowcy z gminy Łęczyca opowiedzieli się po stronie rolników, którzy z powodu pandemii lekko nie mają. Pisma z prośbą o finansowe wsparcie trafiły m.in. do prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, ministra rolnictwa Grzegorza Pudy i senatora Przemysława Błaszczyka.

5 tysięcy bezzwrotnej pożyczki i dofinansowania do prowadzenia działalności rolniczej rzędu 200-400 zł do 1 ha fizycznego to główne finansowe postulaty wskazane w piśmie radnych gminy Łęczyca. O konieczności przypomnienia władzom państwa o krytycznej sytuacji rolników mówi Grzegorz Góra, radny gminy Łęczyca, który był pomysłodawcą wysłania pism.

– Cieszę się bardzo, że radni gminy Łęczyca poparli mój wniosek o wystąpienie z pismem. Uważam, że nie może być tak, żeby rolnicy byli pomijani przez tarcze antykryzysowe w związku z COVID. Sytuacja w rolnictwie jest tragiczna a władza, z przykrością stwierdzam, nie ma czasu aby zająć się pomocą dla tego, co zostało z polskiego rolnictwa – komentuje G. Góra. – Mam nadzieję, że partia rządząca jak i opozycyjne obudzą się i znajdą środki o jakich piszemy, czyli 200 i 400 zł do 1ha fizycznego i 5 tys. bezzwrotnej pożyczki dla wszystkich rolników, tych w KRUS i ZUS. Liczę na to, że z pokorą partia rządząca pochyli się nad rozwiązaniem tego problemu. Pieniądze są dla firm a nie ma dla zwykłego obywatela.

Oprócz wsparcia finansowego w piśmie samorządowcy wnoszą także o objęcie rolników długofalową pomocą, zapewnienie rynków zbytu dla ich produktów, wycofanie się rządu z regulacji działających na niekorzyść polskich rolników czy terminowe wypłaty z ARiMR.