Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Warto przeczytać Witonia

Ptasia grypa w powiecie łęczyckim. Zebrał się sztab kryzysowy

W piątek w łęczyckim starostwie odbyła się narada sztabu kryzysowego w związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy w Gledzianowie (gm. Witonia). Inspektor nadzoru weterynaryjnego przedstawiła wymogi, jakie powinny być spełnione przez służby.

W gospodarstwie rodzinnym we wsi Gledzianów prowadzono komercyjny wychów 16 000 kaczek. Po zidentyfikowaniu ogniska grypy ptaki zostały zagazowane.

– Niestety, pomimo prowadzenia nadzoru służb weterynaryjnych na terenie powiatu łęczyckiego i nie tylko, wybuchają ogniska ptasiej grypy, w ubiegłym roku na terenie gminy Świnice Warckie, gminy Grabów a obecnie w obrębie gminy Witonia – relacjonowała inspektor powiatowego nadzoru weterynaryjnego z Kutna. – Fakt ten obliguje wszystkie służby do działania w zakresie zabezpieczenia tzw. terenu zapowietrzonego. Tablice informujące o występowaniu ogniska ptasiej grypy powinny być ustawione na drogach dojazdowych. Nie ma już obecnie wymogu rozkładania mat dezynfekujących na drogach, jedynie bezpośrednio przy gospodarstwie. Prowadzimy postępowanie mające na celu wyjaśnienie możliwości przeniesienia wirusa grypy na zwierzęta z innych gospodarstw, szczególnie tych, które posiadają mniejsze stada w chowie towarowym.