Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Grabów Powiat łęczycki Warto przeczytać

Pogoda nie sprzyja rolnikom

Niektórzy rolnicy już po połowie marca wyjechali w pola. Rozpoczęto siew m.in. cebuli, marchwi czy pietruszki. Obecnie jednak tempo prac wyraźnie zmalało ze względu na pogodę. Tegoroczna wiosna, póki co, rolników nie rozpieszcza.

Zwykle w połowie kwietnia ciągników na polach widać było sporo. Dawno jednak nie było tak chłodnego kwietnia. Niska temperatura powietrza sprawia, że niektórzy rolnicy wolą zaczekać na lepszą aurę.

– Wiadomo, że rośliny zaczynają wschodzić najszybciej, kiedy nasiona trafią do gleby nagrzanej do odpowiedniej temperatury. Bardzo wcześnie wysiane mogą długo leżeć w glebie zanim rozpocznie się proces kiełkowania, a wtedy są narażone na atak patogenów grzybowych. Dlatego nie ma się co tak śpieszyć, zwłaszcza, że w tym roku mamy szczególnie zimną i deszczową wiosnę. Należy trochę poczekać, aż gleba ogrzeje się do minimum 4–5 st. C – uważa rolnik z gm. Grabów, Marcin Bartniak.

W obecnym tygodniu pogoda ma być już nieco bardziej wiosenna, choć meteorolodzy zapowiadają kolejne ochłodzenie w okolicach weekendu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.