Reporter

reporter-ntr.pl

Warto przeczytać

PIT do 1 czerwca

Rozwój epidemii koronawirusa w Polsce sprawił, że podatnicy mają więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego.

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT, można je wysyłać także po 30 kwietnia, do 1 czerwca br. – przypomina Ministerstwo Finansów. Dodaje, że termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian.

„Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę)” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Fiskus wyjaśnia, że dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT znajduje się przygotowane zeznanie podatkowe, które 30 kwietnia zostanie automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie podatnik nie złoży swojego rozliczenia.

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowaną przez administrację skarbową deklarację trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

„Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego” – podkreśla MF.