Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Od poniedziałku czas na nauczycieli

szczepionka na koronawirusa

„W przyszłym tygodniu rozpoczynamy szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach” – zapewnił Michał Dworczyk, podczas konferencji. Jak poinformował, 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneca. Minister Przemysław Czarnek zachęcał nauczycieli, by zaszczepili się już w lutym. „Od poniedziałku każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły, dyrektorzy będą rejestrować nauczycieli na szczepienia” – poinformował.

Od poniedziałku rozpoczną się zapisy na szczepienia nauczycieli – poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek. W pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele pracujący obecnie w systemie stacjonarnym – dodał. 

W poniedziałek rozpoczną się zapisy 2 kanałami – elektronicznie nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach, którzy będą chcieli teraz zaszczepić się przeciw Covid-19. 

Czarnek mówił na konferencji prasowej, że od przyszłego tygodnia, od poniedziałku, każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły.

A dyrektorzy – jak kontynuował – korzystając z Systemu Informacji Oświatowej będą mogli „jednym kliknięciem” zgłosić i zarejestrować nauczyciela do szczepienia. A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia – mówił Czarnek.

Podkreślał, że procedura jest bardzo prosta i wystarczy, że nauczyciele zgłoszą się do swoich dyrektorów.

Koleje grupy zawodowe będą obsługiwane w dalszej kolejności – poinformował Czarnek pytany o szczepienia pozostałych pracowników szkół, woźnych, czy obsługi kuchni

Jeśli chodzi o nauczycieli powyżej 60. roku życia, to oni są zakwalifikowani do grupy seniorów i dopiero wtedy będą szczepieni wraz ze swoją kohortą wiekową. W tej chwili szczepimy nauczycieli do 60. roku życia, są wystawiane skierowania i ta grupa, podobnie zresztą jak funkcjonariusze policji i kolejne grupy poza seniorami, będą mogły korzystać ze szczepionki AstraZeneca – poinformował Dworczyk podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Dworczyk poinformował, że nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane pomiędzy dyrekcjami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.

Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego, uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów, wszystkich tych grup, które są w etapie 1c wymienione – powiedział Dworczyk.

Nie uzależniamy powrotu do szkół od zaszczepienia nauczycieli, tak jak nie uzależnialiśmy powrotu klas I-III od zaszczepienia nauczycieli tych klas. Decyzja o tym, czy kolejne roczniki uczniów wrócą do szkół, decyzja, która będzie podejmowana na najwyższym szczeblu przez pana premiera, zależy od wielu czynników – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas popołudniowej konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającym się właśnie szczepieniom nauczycieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.