Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Łęczyca

Od dziś na ulicach Łęczycy fotoradar

fotoradar

Choć nie z początkiem miesiąca, tak jak się spodziewaliśmy, ale od początku tego tygodnia na łęczyckie ulice wraca maszynka do wzbogacania miejskiego budżetu. Przez najbliższe cztery miesiące fotoradar będzie rejestrował kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.
Temat fotoradaru od zawsze budził kontrowersje, ma zdecydowanie więcej przeciwników niż zwolenników. W tym roku, wyjątkowo, straż miejska zamierza informować z wyprzedzeniem o miejscach ustawienia urządzenia.
– Pomiary jak co roku będą odbywać się w wyznaczonych i oznakowanych znakiem D-51 miejscach tj. na odcinkach ulic: H. Sienkiewicza, Ozorkowskie Przedmieście, Belwederska oraz Kaliska. Na stronach biuletynu UM Łęczyca umieszczana będzie co miesiąc informacja dotycząca lokalizacji miejsca ustawienia fotoradaru – zapewnia Tomasz Olczyk, komendant straży miejskiej w Łęczycy. – Wprowadzenie rygorystycznych przepisów ruchu drogowego podziałało na wyobraźnię kierowców, można zauważyć, że jeżdżą zdecydowanie wolniej niż wcześniej.
Przy okazji warto wspomnieć, że w myśl nowych przepisów prawo jazdy można stracić także wtedy, gdy kierowcę przekraczającego prędkość o ponad 50 km/h uchwyci fotoradar straży miejskiej. Odbieranie prawa jazdy na trzy miesiące na podstawie zdjęcia z fotoradaru jest jednak bardziej skomplikowane i rozciągnięte w czasie. – Najpierw strażnicy muszą wysłać właścicielowi auta informację o tym, że jego samochód został sfotografowany przez fotoradar. Potem właściciel stawia się w straży miejskiej, gdzie składa wyjaśnienia. Prawo jazdy można mu odebrać dopiero wtedy, gdy zostanie prawomocnie ukarany. Stanie się to szybko, jeśli zgodzi się przyjąć mandat. Jeśli jednak odmówi, sprawę będzie musiał rozpoznać sąd – wyjaśnia T. Olczyk. – Strażnicy nie mogą odbierać praw jazdy osobiście tak jak to robi policja. Mogą jedynie wysłać wniosek do starosty, by odebrał kierowcy prawo jazdy.
Prawa jazdy można jednak nie stracić. Właściciel auta sfotografowanego przez fotoradar dostaje od straży miejskiej informację, o ile kilometrów przekroczył dopuszczalną prędkość. Jeśli przekroczy o ponad 50 km/h, może odmówić wskazania osoby prowadzącej pojazd i dostać mandat jedynie za to, że nie wskazał kierowcy.
W tym tygodniu fotoradar ustawiony będzie przez cały tydzień na ul. H. Sienkiewicza. Wyjątkiem jest wtorek, kiedy to pomiary dokonywane będą na ul. Ozorkowskie Przedmieście.
(MR)