Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Obostrzenia przedłużone do 14 lutego. Sklepy w galeriach będą otwarte

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przekazał w czwartek, że dotychczasowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone do 14 lutego. Otwarty zostanie jednak handel oraz galerie sztuki i muzea. Zniesione zostaną godziny dla seniorów.

Musimy powiedzieć o dwóch ryzykach. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, drugie nowych mutacji koronawirusa – mówił Adam Niedzielski. – Gdy w listopadzie prezentowaliśmy plan wprowadzania i znoszenia obostrzeń, wiedzieliśmy że jeden parametr to zbyt mała podstawa do podejmowania tak poważnych decyzji – stwierdził.

Obostrzenia przedłużone do 14 lutego

– Decyzja którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – zapowiedział Niedzielski.
Minister dodał, że „wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez i przekraczania granicy pozostają bez zmian”.

– Sytuacja bez zmian pozostaje również w gastronomii. Można sprzedawać tylko na wynos. Hotele również są zamknięte dla podróżnych, również tych podróżujących służbowo. To samo tyczy się obiektów sportowych – przekazał minister.

Jak dodał szkołach nadal obowiązywać będzie nauczanie stacjonarne w klasach 1-3. Starsi uczniowie pozostają w trybie nauki zdalnej. – Najbliższa decyzja dotycząca edukacji również zostanie podjęta 14 lutego – mówił.

Sklepy w galeriach otwarte

– Otwieramy sklepy w galeriach handlowych od 1 lutego z zachowaniem reżimu sanitarnego – przekazał minister.
Jak dodał, „ten ostrożny krok wynika z wcześniejszych podjętych przez rząd decyzji i obserwacji naszych sąsiadów. – Chcemy jednak umożliwić powolny powrót do normalności – mówił Niedzielski.

Koniec godzin dla seniorów

Minister zdrowia przekazał, że na niosek przedsiębiorców, od 1 lutego zniesione zostaną godziny dla seniorów.
Niedzielski dodał, że taki krok jest możliwy, ponieważ rząd „otwiera handel z zachowaniem dystansu społecznego”.

Otwarcie galerii sztuki i muzeów

Adam Niedzielski poinformował, że galerie sztuki i muzea zostaną dopuszczone do otwarcia od 1 lutego z zachowaniem reżimu sanitarnego.