Reporter

reporter-ntr.pl

termy uniejów
Warto przeczytać Województwo

Od jutra (13.06) nowy rozkład jazdy ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadzi też wakacyjną korektę jazdy związaną m.in. z trwającymi remontami torów na wielu liniach. Nowy rozkład jazdy ŁKA będzie obowiązywał do 28 sierpnia.

Przystanek Łódź Warszawska zapewni ułatwi podróżowanie koleją mieszkańcom osiedli Rogi i Marysin w dzielnicy Bałuty, a drugi powstał na osiedlu Retkinia, na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Lublinek. Na tej inwestycji zyskają mieszkańcy osiedli Retkinia i Pienista, a także Karolewa i Rokicia, zapewnią szybsze i sprawniejsze dojazdy m.in. do Pabianic, Zduńskiej Woli i Sieradza.

Przez obie stacje będą kursować m.in. pociągi regionalnego przewoźnika – Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który od niedzieli wprowadza wakacyjną korektę rozkładu jazdy. Jest ona związana z trwającymi remontami na wielu liniach obsługiwanych przez ŁKA.

Jak poinformowała kolejowa spółka, m.in. ze względu na przebudowę stacji Łódź Kaliska oraz Zgierz za wybrane pociągi na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz lub Łódź Pabianicka – Zgierz uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. W dniach 9-16 lipca z powodu wyłączenia z ruchu jedynego toru łączącego stację Łódź Kaliska z Łodzią Karolewem i dalej Łódź Chojny, pociągi kursujące przez Łódź Kaliską będą prowadzone drogą okrężną przez stacje Łódź Retkinia i Łódź Lublinek. Część pociągów z linii sieradzkiej pojedzie w tym okresie przez Zgierz i Łódź Stoki.

Zamknięty dla ruchu pociągów pozostanie odcinek od stacji Zgierz do stacji Kutno. W związku z tym zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Z kolei prowadzona modernizacja linii i stacji na odcinku Kutno – Łowicz oraz całkowita przebudowa linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny, spowodowały, że za większość pociągów kursujących w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno – Skierniewice pojadą na całej trasie autobusy zastępcze. Jedynie pierwsze dwa poranne połączenia z Kutna do Skierniewic i ostatni popołudniowy połączenie ze Skierniewic do Kutna będą realizowane przez pociągi.

Zastępcza komunikacja autobusowa będzie obowiązywała też na kilku innych odcinkach, m.in.: Zduńska Wola – Sieradz, Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny, Koluszki – Skierniewice, Koluszki – Tomaszów Mazowiecki.

Na linii sieradzkiej nadal kursować będzie para pociągów przyśpieszonych ŁKA jadących z Łodzi do Sieradza w godzinach porannych i popołudniowych. Popołudniowy pociąg przyspieszony pojedzie zaś w relacji Łódź Fabryczna – Łódź Widzew – Zgierz – Łódź Kaliska – Sieradz, zapewniając bezpośrednie połączenie w szczycie przewozowym, bez konieczności przesiadki podróżnych jadących w kierunku Zgierza na stacji Łódź Kaliska.

Przez całe wakacje, w weekendy i dni świąteczne, utrzymane zostaną kursy wszystkich 18 pociągów ŁKA Sprinter z Łodzi do Warszawy. Jednak ze względu na kontynuację przebudowy stacji Warszawa Zachodnia oraz dalekobieżnej linii średnicowej na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna, sześć par pociągów pojedzie do Warszawy Głównej przez Warszawę Zachodnią.

Dwie pary dojadą do stacji Warszawa Centralna, a jedna do Warszawy Wschodniej przez Warszawę Centralną.

Nowy rozkład jazdy ŁKA będzie obowiązywał do 28 sierpnia.