Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Niepełnosprawny sportowiec bez stypendium

sport

Łukasz Zieliński, wicemistrz świata w piłce siatkowej osób niepełnosprawnych, skontaktował się z redakcją, bo – jak twierdzi – nie uzyskał z magistratu konkretnego wytłumaczenia odmowy przyznania mu sportowego stypendium.
– Jestem aktualnym reprezentantem Polski w piłce siatkowej plażowej (wcześniej w piłce siatkowej halowej) i przygotowuję się do kolejnych zawodów. Na każdych zawodach rangi międzynarodowej i krajowej zawsze godnie reprezentuję Ozorków. Nigdy w mojej karierze sportowej nie wstydziłem się, że jestem mieszkańcem małego miasta z województwa łódzkiego. Ozorków to według mnie bardzo bogata historia piłki siatkowej – mówi pan Łukasz, który jest jedynym sportowcem niepełnosprawnym reprezentującym od 1998 roku Ozorków.
Niedawno siatkarz z wadą wrodzoną prawej dłoni (niewykształcone 4 palce) dowiedział się, że stypendium sportowego w tym roku nie otrzyma.
– W ubiegłym roku zdobyłem brązowy medal Mistrzostw Polski w piłce siatkowej plażowej niepełnosprawnych co spowodowało, że Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START” Warszawa zgłosił moją kandydaturę do stypendium sportowego. Wynik sportowy, który osiągnąłem według kryteriów dotyczących przyznania stypendium sportowego wskazywał do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Odpowiedź ze strony urzędu była jednak negatywna – słyszymy.
Ł. Zieliński nie kryje rozczarowania i rozżalenia.
– Chciałbym podkreślić, że w tej sprawie pieniądze nie są najważniejsze. Jest mi bardzo przykro, że po 17-latach godnego reprezentowania Ozorkowa na arenie międzynarodowej i krajowej nie usłyszałem z urzędu prostego słowa „dziękuję”.
– Decyzję o przyznaniu stypendium sportowego podejmuje komisja ds. nagród i stypendiów sportowych, w skład której wchodzą radni Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej – informuje Izabela Dobrynin, rzecznik burmistrza Ozorkowa. – Stypendia zostały przyznane za osiągnięcia sportowe w roku ubiegłym. Wpłynęło 20 wniosków: komisja, po zapoznaniu się z ubiegłorocznymi osiągnięciami sportowymi poszczególnych osób, przyznała stypendia 9 sportowcom.
W tym roku przewodniczącym komisji ds. nagród i stypendiów sportowych był radny Tomasz Adamczewski. Dlaczego Ł. Zieliński nie znalazł się wśród stypendystów?
– Komisja uznała, że pan Zieliński osiągnął w porównaniu z latami poprzednimi gorsze wyniki sportowe i dlatego stypendium nie zostało przyznane – mówi przewodniczący Adamczewski. – Tak szczerze, to trudno jest mi komentować sprawę. Jestem nowym radnym.
Decyzja komisji, która mówi o niesatysfakcjonujących wynikach siatkarza, jest zaskakująca i niezrozumiała.
– Chciałbym zaznaczyć, że ostatnio zdobyty bązowy medal Mistrzostw Polski w piłce siatkowej plażowej osób niepełnosprawnych (Drzonków 2014) nie jest gorszym wynikiem sportowym w stosunku do porzednich lat. Przypomnę tylko, iż stypendium sportowe w 2014 roku było przyznane za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski w piłce siatkowej niepełnosprawnych na stojąco (halowa) w Drzonkowie w terminie 12-13 października 2013 roku. Według mnie logiczne jest to, że osiągnięte wyniki sportowe w 2013 r. oraz 2014 r. są takie same – mówi pan Łukasz.
Warto dodać, że niepełnosprawny sportowiec starał się o stypendium miesięczne w kwocie zaledwie 250 złotych.
(stop)