Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Łęczyca

Najwyższa wypłata dla samotnej matki

L. GrzelakLidia Grzelak, matka ośmiorga dzieci, czeka na wypłatę świadczenia z programu 500+. Otrzyma aż 4 tys. zł. To naprawdę duża suma, która z pewnością poprawi jakość życia całej rodziny.
Pani Lidia nie chce dzielić skóry na niedźwiedziu i dopóki nie dostanie pieniędzy na konto, ostrożnie mówi o tym, na co je wyda. Zdradza jednak, na czym najbardziej jej zależy.
– Nie ukrywam, że moim największym marzeniem jest zmiana miejsca zamieszkania. Chcę wyprowadzić się z ul. Kopalnianej, bo każdy mieszkaniec baraków jest od razu marginalizowany. Poza tym w dziewięć osób mieszkamy na 25 metrach, jest ciasno. Jeśli dostaniemy takie pieniądze z programu, to wystarczy nam na wynajęcie mieszkania – słyszymy od matki ośmiorga dzieci. – Obawiam się jedynie tego, że program 500+ potrwa tylko rok, bo z tego co wiem na razie tylko na taki okres jest planowany. Jak rząd zrobi kalkulację kosztów, to wypłat nie przedłuży. Co wtedy? Z czego zapłacimy czynsz?
Na pytanie, jak samotna kobieta radzi sobie z ośmiorgiem dzieci, pani Lidia odpowiada z uśmiechem, że dla niej to nic takiego. Nigdy nie planowała tak licznej rodziny, ale widocznie tak musiało być. Jest szczęśliwa. Dzieci w wieku od 2 do 17 lat są dość grzeczne, jedynie ze starszymi bywają problemy w szkole.
Ciekawostką jest to, że gdy pani Lidia składała wniosek do programu 500+, zabrakło rubryczek do wpisania wszystkich członków rodziny, było na mim tylko 7 miejsc.
Rodzina Lidii Grzelak dostanie najwyższą wypłatę świadczenia w mieście.
– Do urzędu wpłynęło łącznie 844 wnioski o wypłatę świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 +”. Łęczycanie złożyli 686 wniosków w tradycyjnej formie papierowych i 158 elektronicznych. Łączna kwota wypłaconych świadczeń to 58 500 zł. Największe wypłacone do tej pory świadczenie to 1500 zł. Największe planowane do wypłaty wynosi 4 000 zł dla rodziny z 8 dzieci. Najczęściej wypłacane jest 500 zł na pierwsze dziecko ze względu na spełnienie przez rodzinę kryterium dochodowego – informuje Jakub Pietkiewicz z łęczyckiego magistratu. – W tym tygodniu w ramach świadczenia z programu „Rodzina 500 +” wypłacimy około 500 tys. zł.
(zz)