Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

MIESZKAŃCY SIĘGAJĄ PO LEKI PRZECIW DEPRESJI

apteka ozoW aptekach wzrasta liczba sprzedawanych specyfików pomocnych w walce z depresją. Złe samopoczucie można podratować ziołowymi preparatami. Jednak długo utrzymujący się spadek nastroju wymaga bardziej profesjonalnej terapii.
Brak słońca, pochmurne i deszczowe dni, chłód – to wszystko wpływa na to jak się czujemy. Pogorszenie naszego nastroju nie jest czymś wyjątkowym. Gorzej, gdy dopadnie nas depresja. Niestety, zmaga się z nią coraz więcej mieszkańców.
Pani Józefa od kilku tygodni przyjmuje antydepresyjne lekarstwa.
– Mąż umarł mi kilka lat temu. Najgorzej czuję się zawsze jesienią. Pogoda sprawia, że nie można pospacerować, ludzie zamykają się w swoich mieszkaniach. Jestem sama i takie życie jest dla mnie bardzo stresujące i smutne. Nie mogę sobie poradzić ze swoim nastrojem bez leków – przyznaje starsza mieszkanka Ozorkowa.
Specjaliści twierdzą, że depresja może dopaść każdego. Nie ważne ile kto ma lat, gdzie pracuje, jakie szkoły skończył. Wszyscy zmagamy się przecież z trudnościami dnia codziennego.
Tzw. depresja sezonowa znacząco różni się od formy klinicznej, z którą należy udać się do specjalisty. Ma charakter cykliczny, to znaczy pojawia się jesienią lub zimą. Sezonowego obniżenia nastroju nie obserwujemy raczej w miesiącach wiosennych, a tym bardziej w lecie. O depresji sezonowej mówimy, gdy objawy obniżonego nastroju występują przez co najmniej dwa tygodnie prawie każdego dnia.
W miejscowych aptekach nie brakuje specyfików, którymi można leczyć obniżenie nastroju i stany depresyjne.
– Preparaty ziołowe na poprawę samopoczucia zwykle zawierają dziurawiec, szafran – mówi Iwona Dośpiał, farmaceutka z jednej z ozorkowskich aptek. – Mamy klientów, którzy pytają o takie przeciwdepresyjne specyfiki. Jest również druga grupa pacjentów, która musi przyjmować leki na depresję przepisane przez lekarzy.
Czasami – podkreślają psycholodzy – ulgę może przynieść rozmowa z bliską osobą, opowiedzenie jej o swoich problemach. Warto też otaczać się intensywnymi kolorami (mocny róż, pomarańcz, fiolet, zieleń) – generują w nas pozytywne emocje. W ciągu dnia warto znaleźć dla siebie choćby pół godziny, poświęcić ten czas na pełen relaks – obejrzeć ulubiony film, zagłębić się w lekturze dobrej książki.
tekst i fot. (stop)