Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

– Mama w szpitalu zakaziła się koronawirusem – mówi mieszkanka Łęczycy

Wizyta w ośrodku zdrowia czy pobyt w szpitalu w czasie pandemii koronawirusa może w niektórych przypadkach tylko pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Nasza Czytelniczka poinformowała redakcję, że jej mama w szpitalu w Łęczycy zachorowała na COVID-19. Choć już opuściła placówkę medyczną, z jej zdrowiem nie jest najlepiej.

– Mama trafiła na oddział wewnętrzny szpitala w Łęczycy. Przy przyjęciu oczywiście wykonano jej test na COVID, był negatywny. W dzień, kiedy miała już wychodzić do domu, zgłosiła personelowi gorsze samopoczucie i lekkie duszności. Wykonano test na koronawirusa, który okazał się pozytywny. Mama zamiast do domu pojechała do szpitala w Kutnie na kolejnych kilkanaście dni – relacjonuje mieszkanka Łęczycy. – Mama mówiła, że do Kutna przewieziono kilku pacjentów z tego samego oddziału ZOZ w Łęczycy a jedna pani, u której zakażenie stwierdzono także w łęczyckim szpitalu, zmarła po kilku dniach hospitalizacji w Kutnie. Mama jest już w domu, ale wciąż ma duszący kaszel i czuje się źle. Przed pobytem w szpitali bardzo na siebie uważała, bo ma prawie 80 lat. Przestrzegała obostrzeń, mało wychodziła z domu, żeby nie narażać się na kontakt z koronawirusem. Rok udało jej się uniknąć zakażenia, żałujemy, że trafiła do szpitala.

Nasza Czytelniczka pyta, jak szpital radzi sobie z problemem zachorowań na COVID-19 na oddziałach i co robi by ich uniknąć. Dyrektor ZOZ w Łęczycy uważa, że zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w czasie pandemii są czymś normalnym.

„Wszyscy pacjenci przyjmowani do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy w trybie nagłym i planowanym mają wykonywane testy antygenowe lub RT-PCR w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Ujemny wynik nie wyklucza zakażenia, ponieważ pacjent może być w tak zwanym okienku serologicznym (jest już zakażony, ale testy dają jeszcze wynik ujemny). Przypadki rozpoznania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród hospitalizowanych pacjentów wynikają z powyższego. Z powodu ogromnej ilości przyjęć, związanej z przejęciem opieki nad pacjentami z powiatu kutnowskiego, nie ma możliwości hospitalizacji pacjentów internistycznych na pojedynczych salach. W styczniu i lutym 2021 r. średnie wykorzystanie łóżek na oddziałach internistycznych wyniosło 90%, wśród 631 hospitalizowanych pacjentów wykryto kilkanaście przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pragnę przypomnieć, że cały czas jesteśmy w trakcie pandemii COVID-19 i występowanie zakażeń wirusem SARS-CoV-2 nie jest niczym niezwykłym. Przebieg tej choroby często bywa ciężki i mimo leczenia, nie udaje się uratować życia pacjentów. Chciałbym poinformować, iż Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować możliwość występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród hospitalizowanych pacjentów” – komentuje Krzysztof Kołodziejski, dyrektor ZOZ w Łęczycy.