Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Ozorków Powiat zgierski

Lokale mieszkalne na terenie OSM?

Według nieoficjalnych informacji dobrze znana na lokalnym rynku firma budowlana przymierza się do kupna majątku upadłej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.

– O tym mówi się w mieście – słyszymy od mieszkańca Ozorkowa. – Miejscowa firma jest dobrze znana z podobnych inwestycji. Ma już na swoim koncie szereg wybudowanych nieruchomości usługowo – mieszkalnych. Podobno chce kupić działkę wraz z budynkami byłej spółdzielni i część pomieszczeń wykorzystać pod usługi, a część pod mieszkalnictwo.

Wysłaliśmy maila z pytaniami do przedsiębiorstwa. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

W sprawie próbowaliśmy też porozmawiać z syndyk, która obecnie prowadzi czynności w upadłej OSM. Niestety, nie odbierała telefonu.

Nie jest tajemnicą, że w spółdzielni mleczarskiej trwa teraz wycena majątku.

Dorota Borkowska, syndyk masy upadłościowej OSM, zapewniała pod koniec ub. roku, że zrobi wszystko, aby wierzycieli zaspokoić w jak największym stopniu.

– Zdaję sobie sprawę z tego, jak duży niepokój społeczny wywołuje proces upadłościowy mleczarni w Ozorkowie. Chciałabym ostudzić nastroje. Po to jest to postępowanie upadłościowe, aby wierzyciele, współpracownicy, byli i obecni pracownicy oraz rolnicy otrzymali jak największy stopień zaspokojenia. Taki jest cel i postaram się przeprowadzić ten proces w możliwie szybkim terminie – usłyszeliśmy.

Pod koniec 2019 r. syndyk mówiła „Reporterowi”, że trudno jest określić, kiedy oraz którzy wierzyciele będą spłacani jako pierwsi. Te kwestie regulują przepisy prawa upadłościowego.

– Zasady są takie, że na początku spłacane są koszty postępowania. Później, w odrębnej kategorii, spłacani są wierzyciele, którzy są zabezpieczeni rzeczowo. Także w odrębnej kategorii spłacani są pracownicy, w zależności, czy zadłużenie firmy w stosunku do nich powstało przed, czy po ogłoszeniu upadłości. Oczywiście na liście są rolnicy i inni wierzyciele. Naprawdę ten proces jest skomplikowany – nie ukrywała syndyk. – Termin wypłat zaległości w dużej mierze zależy od tego jak długo potrwa procedura sprzedaży tego majątku.

Syndyk przyznała, że są zainteresowani przejęciem upadłego majątku spółdzielni mleczarskiej.


Czy w budynkach upadłej spółdzielni będą lokale usługowo – mieszkalne?