Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Koniec ze służbą dyżurną

okienko policjaO tym mówiło się od kilku miesięcy. Wreszcie jest oficjalny komunikat policji w Zgierzu. Niestety, z takiego obrotu sprawy z pewnością nie będą zadowoleni mieszkańcy. Z dniem 16 grudnia zlikwidowana zostanie służba dyżurna w miejscowym komisariacie.
– W godzinach wieczornych i nocnych nie będzie służby dyżurnej – informuje Liliana Garczyńska, rzecznik zgierskiej policji. – Wszystkie zgłoszenia telefoniczne przyjmuje komenda w Zgierzu, a tutejszy dyżurny kieruje odpowiednią załogę do interwencji. Przesiadujący dotąd nocą w okienku funkcjonariusze zostaną skierowani do innej służby.
Jak się dowiedzieliśmy policji chodzi o zwiększenie liczby funkcjonariuszy tam gdzie są najbardziej potrzebni.
– Dyżurni w komisariatach po godz. 20 nie są obciążeni pracą. Przeprowadziliśmy analizę kto i w jakiej sprawie odwiedza komisariaty wieczorem i w nocy. Okazało się, że bardzo mało osób przychodzi na policję, większość spraw zgłaszana jest telefonicznie. Telefony alarmowe i tak już teraz kierowane są do zgierskiej jednostki, a na telefony miejskie jednostek mieszkańcy nie dzwonią w sprawach wymagających pilnej interwencji . Rola dyżurnego w komisariacie jest więc mniejsza niż kiedyś – uważa L. Garczyńska.
Proponowane zmiany dotyczyć mają tylko godzin nocnych. W dzień komisariatach policjanci będą czekać na interesantów jak dotychczas.
– Dzięki likwidacji służby dyżurnej na komisariatach zyskujemy 16 etatów do pracy innej niż siedzenie w okienku. Zgierskie stanowisko kierowania i dowodzenia wzmocnione zostanie 5 stanowiskami zastępcy dyżurnego. Powyższe spowoduje pełnienie służby na stanowisku kierowania w obsadzie trzyosobowej, co pozwoli na bieżące przyjmowanie zgłoszeń, kierowanie czynnościami oraz wprowadzanie koniecznych i pilnych rejestracji do policyjnych systemów informatycznych – mówi rzecznik zgierskiej policji.
W zgierskiej komendzie utworzone zostanie Ogniwo Wywiadowcze, który będzie obsługiwało cały powiat. Z komisariatów przejęte zostaną sprawy dot. przestępczości gospodarczej, tym samym odciążeni zostaną pracujący funkcjonariusze, którzy będą mogli być przesunięci do innych zadań. Policja informuje, że Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą przejmie całość ww. postępowań. Takie działanie ma skutkować lepszym podziałem i koordynacją zadań służbowych oraz poprawą efektywności realizowanych zadań z zakresu zwalczania przestępczości gospodarczej – w tym bardzo teraz popularnej i stale rosnącej cyberprzestępczości wraz z korupcyjną.

KOMISARIAT POLICJI
W OZORKOWIE
w dni powszednie czynny
w godz. 800 – 2000
tel. 42 710 42 60, 42 710 42 61
W pozostałe dni i po godz. 20
kontakt telefoniczny
z dyżurnym stanowiska kierowania i dowodzenia KPP Zgierz
pod nr telefonów: 42 714 22 00, 42 714 22 30, 42 714 22 01
997 lub 112 do Centrum
Powiadamiania Ratunkowego
(stop)