Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Temat główny Warto przeczytać

Koniec z przyłbicami i nowe obostrzenia już od soboty

niedzielski

Od najbliższej soboty, 27 lutego, nie można już korzystać z przyłbic, szalików i chust. Usta i nos należy zasłaniać maseczką. W Polsce rozpędza się trzecia fala koronawirusa.

Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, bo wzrosty, z którymi mamy teraz do czynienia stają się naprawdę coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali, w październiku

– mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia

Od 27 lutego wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Przyłbice wciąż mogą być stosowane, ale dodatkowo, oprócz maseczki.

Minister zapowiedział też wprowadzenie kwarantanny po przyjeździe z Czech i Słowacji – z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki lub posiadających negatywny wynik testu.


W związku ze wzrostem zachorowań minister podjął decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim.

Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34% przy średniej ogólnopolskiej 19%

– mówi szef ministerstwa zdrowia.

Adam Niedzielski zapowiada „mały krok wstecz”. W całej Polsce obostrzenia pozostają bez zmian, poza województwem warmińsko-mazurskim. Tam szkoły znów przejdą w tryb zdalny. Hotele, muza, kina, teatry i galerie handlowe zostaną ponownie zamknięte.

W pozostałych województwach obostrzenia zostaną bez zmian.