Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Temat główny Warto przeczytać

Koniec obowiązkowego noszenia maseczek!

To koniec obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni otwartej od 30.05.2020. W całym kraju od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wszedł w życie obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej, między innymi w autobusach, parkach czy sklepach. Rząd luzuje obostrzenia. Warunkiem do tej pory było przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli odległości i zakrywania twarzy.

Gdzie koniecznie trzeba nosić maseczkę?

Od 30 maja zostaje zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej – jeżeli zachowany jest dystans społeczny.

Maseczki będą nadal obowiązywać w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach, ale już bez nich będziemy mogli poruszać się w przestrzeniach otwartych, na świeżym powietrzu.

– Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W pozostałych województwach ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Gdzie zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek?

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział, że w podjęciu ostatecznej decyzji znaczące będą jednak statystyki zakażenia koronawirusem, a samo łagodzenie obowiązku noszenia maseczek lub zakrywania twarzy w inny sposób może dotyczyć jedynie niektórych województw lub powiatów.

Oprócz zmian w zasadach noszenia maseczek, rząd prawdopodobnie poinformuje także o kolejnym poluzowaniu obostrzeń gospodarczych. Komunikat ma dotyczyć siłowni, klubów fitness, kin i teatrów oraz dalszego odmrażania branży weselnej.