Reporter

reporter-ntr.pl

Ads

termy uniejów
Warto przeczytać Województwo

Grupa przestępcza stworzyła „hurtownię faktur”. Wystawiła ok. 5000 faktur na łączną kwotę ponad 2 miliardów zł!

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie policjanci z zarządu w Olsztynie CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, zatrzymali czterech podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania służb prowadzone były w woj. łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

W ramach akcji funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania osób zatrzymanych oraz dwa inne lokale mieszkalne. Ponadto zabezpieczyli dokumenty znajdujące się w siedzibie jednej ze spółek oraz w dwóch biurach rachunkowych, a także zajęli dwa samochody oraz gotówkę w różnych walutach.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty popełnienia m.in. przestępstwa zbrodni fakturowej, które zagrożone jest karą od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

Sąd na wniosek prokuratora aresztował trzy z czterech zatrzymanych osób. Jeden z podejrzanych przyznał się w całości do przedstawionych zarzutów i złożył obszerne wyjaśnienia, dlatego prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

W toku postępowania ustalono, że grupa, którą kierował 60-latek, działała w latach 2015 – 2019 na terenie całego kraju. Podejrzani tworzyli tzw. „hurtownie faktur”, czyli spółki nieprowadzące realnej działalności, które wykorzystywano do wystawiania faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Do spółek rekrutowano tzw. „słupy” czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych, posługiwano się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch.

Grupa wystawiła ok. 5000 faktur na łączną kwotę ponad 2,06 miliarda zł, a w wyniku ich działalności Skarb Państwa stracił co najmniej 387 mln zł. Klientami „hurtowni faktur” był krąg „zaufanych osób z branży paliwowej”, prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych.

Dokonując zakupu faktury nie tylko w sposób nieuczciwy generowali koszty uzyskania przychodów, ale dokumentowali sprzedaż oleju napędowego poprzez stacje paliw, który pochodziły z nieustalonego źródła.

Nieuczciwi przedsiębiorcy sprzedawali np. olej smarowy albo preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy.

Status podejrzanych ma 20 osób, z czego wobec 15 stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Śledztwo dotyczące tzw. „hurtowni faktur” opiera się w części na materiałach sprawy, o której Prokuratura Regionalna w Warszawie informowała jesienią ub.r. kierując do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 członkom grupy przestępczej sprzedającej olej smarowy jako olej napędowy.