Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Duża niespodzianka! W Łęczycy komenda i szkoła będą schowane za ekranem

Przy drodze krajowej 91 na wysokości Komendy Powiatowej Policji oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 zamontowane zostaną ekrany akustyczne. Mieszkańcy Łęczycy pod koniec ubiegłego tygodnia z niedowierzaniem patrzyli na mocowania osadzane wzdłuż chodnika.

Opinie o zasadności montażu ekranów w tej lokalizacji są raczej negatywne. Wielu mieszkańców uważa, że znacząco popsują one estetykę przestrzeni miejskiej a wybór lokalizacji jest nietrafiony.

– Takie ekrany chyba bardziej potrzebne byłyby przy blokach kilkadziesiąt metrów wcześniej lub po drugiej stronie ulicy, gdzie mieszkają ludzie. A tak, zasłonią budynek policji i szkołę. Moje dziecko uczyło się w zawodówce i nie pamięta, żeby w budynku dźwięki z ulicy były szczególnie uciążliwe – mówi pani Krystyna z Łęczycy.

– Przecież nie jest to żadna droga szybkiego ruchu a w mieście jest ograniczenie prędkości. Sam mieszkam niedaleko i w dzień dźwięki z natężenia ruchu nie przeszkadzają. Raczej w nocy takie ekrany mogłyby się sprawdzić, ale tylko jeśli zostałyby ustawione przy budynkach mieszkalnych – dodaje inny mieszkaniec.

Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi wyjaśnia, dlaczego ekrany zostaną zamontowane w Łęczycy.

– Obowiązek montażu ekranów akustycznych nakłada na nas ustawa o ochronie środowiska. Stawia się je w miejscach, gdzie przekraczane są (lub mogą być) dopuszczalne normy hałasu. W przypadku Łęczycy na etapie przygotowania projektu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nakazał wykonanie ponownego raportu oddziaływania (DK91 w tym przypadku) na środowisko i wynikało z niego, że są dwa miejsca, w których normy hałasu mogą być przekroczone, to okolice szkoły i komendy policji. W związku z tym jesteśmy zobowiązani zamontować tam ekrany zgodne z projektem. W innych miejscach nie przewiduje się ich montażu. Przebudowa DK91 w Łęczycy ma się zakończyć 7 listopada tego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.