Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Czy władze Łęczycy przeznaczą pieniądze od wojewody na pomoc pogorzelcom?

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na rachunek bankowy miasta Łęczyca przekazane zostało ponad 600 tysięcy złotych. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wskazuje, że pieniądze te miasto może przeznaczyć m.in. na remont mieszkań dla poszkodowanych w pożarze kamienicy przy ulicy Poznańskiej mieszkańców. Jakie plany na wydanie tych pieniędzy mają władze miasta?

– Na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się 24 września br. środki w wysokości 642 371 zł pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostaną wprowadzone do budżetu jako wkład własny na zadanie inwestycyjne pn. „Budowa budynku socjalnego wielorodzinnego”. Burmistrz miasta Łęczyca Paweł Kulesza zwrócił się z prośbą do Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, już w dniu pożaru, tj. 1 września, z prośbą o udzielenie pomocy finansowej w postaci dotacji celowej w związku z pożarem budynku. Pan wojewoda w odpowiedzi wskazał możliwości zdobycia dofinansowania na budowę nowego budynku, z których miasto Łęczyca korzysta już teraz. W związku z tym burmistrz wystosował kolejne pismo, informując jednocześnie o podjętych działaniach, a zarazem podkreślając, że ewentualne otrzymane środki byłyby wykorzystane już teraz. Należy bowiem podkreślić, że budowa budynku wielorodzinnego przy ulicy Wrzosowej uwzględniona była w tegorocznym planie budżetowym, a kroki do jej realizacji podjęte były o wiele wcześniej przed tragicznym zdarzeniem z 1 września. Na tę chwilę miasto Łęczyca czeka na informację zwrotną od wojewody – informuje Mateusz Kucharski z urzędu miejskiego.

Miasto w drugim ogłoszonym przetargu na budowę budynku socjalnego przy ulicy Wrzosowej wybrało wykonawcę. Przetarg został rozstrzygnięty 11 września 2020 r. Prace zostaną rozpoczęte po zakończeniu procedury związanej z podpisaniem umowy.

Póki co, nie wiadomo natomiast, czy spalona kamienica przy ulicy Poznańskiej będzie nadawała się do remontu.

– Obecnie czekamy na ekspertyzę w celu stwierdzenia stanu technicznego budynku przy ulicy Poznańskiej, ponieważ, ze względu na sytuację, jedyną instytucją, do której można zwrócić się o pomoc finansową jest Łódzki Urząd Wojewódzki – dodaje M. Kucharski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.