Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Zdrowie i Uroda

Covidowe palce – czym są? Jak wygląda ten objaw zakażenia koronawirusem?

Tak zwane „covidowe palce” to jeden z objawów zakażenia koronawirusem. Często są pierwszym bądź wręcz jedynym objawem COVID-19, chociaż u wielu pacjentów pojawiają się dopiero, gdy ustąpi kaszel, gorączka czy osłabienie. Jak wyglądają covidowe palce, po czym poznać, że objaw ten może sygnalizować COVID-19?

Zgodnie z danymi, jakie udostępnia Dr Ivan Bristow z londyńskiego The College of Podiatry covidowe palce – obok wysypki podobnej do odry, pokrzywki, rumienia plamkowego, wykwitów pęcherzykowych przypominających ospę wietrzną, zmian grudkowo-łuskowatych i plamicy siatkowatej należą do tzw. skórnych objawów koronawirusa i są zaliczane do „zmian przypominających odmrożenie”.

Jak wyglądają covidowe palce?

Charakterystyczne jest, że zmiany, określane jako covidowe palce, dotyczą zarówno palców u rąk, jak i u stóp. Zmiany są asymetryczne, palce początkowo mają kolor czerwony albo fioletowy, następnie skóra pokrywa się pęcherzykami i owrzodzeniami. Palce są obrzęknięte, pieką, mogą też boleć.

Covidowe palce – ile czasu utrzymuje się ten objaw?

Covidowe palce nie są trwałym objawem – zgodnie z informacjami, jakie udostępniła podczas prezentacji wygłoszonej w Europejskiej Akademii Dermatologii w Szwajcarii dr Esther Freeman kierująca międzynarodowym rejestrem dermatologicznym COVID-19, zmiany te utrzymują się średnio około 12 dni.

Są jednak wyjątki – badacze zaobserwowali, że u niektórych osób (u których test na koronawirusa dał pozytywny wynik) zmiany te utrzymują się nawet ponad 60 dni, są również pacjenci, u których zmiany skórne, w tym covidowe palce, nie zniknęły nawet po 130 dniach od potwierdzenia zakażenia.