Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Gm. Łęczyca Powiat łęczycki

CBA kontroluje

lubieńMiała być wielka inwestycja i miejsca pracy a jest bałagan, przystopowana budowa i kontrola dokumentacji w urzędzie gminy Łęczyca. CBA sprawdza inwestycję w Lubieniu.
Pomysł utworzenia zakładu już na samym początku budził wiele kontrowersji. Mieszkańcy obawiali się fetoru, który wydobywałby się z zakładu przetwarzającego odpady zwierzęce na nawóz. Mówiono również o znacznym spadku wartości ziemi. Mimo wielu  negatywnych opinii budowa ruszyła. Jej przyszłość jest jednak wątpliwa. Inwestycja stoi w miejscu, a związaną z nią dokumentacją zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne.
– Inwestycja w Lubieniu, czyli budowa zakładu przerabiającego odpady zwierzęce na nawóz przez firmę Ekona jest obecnie wstrzymana. To, czy zostanie ukończona, czy nie zależy od inwestora oraz prawdopodobnie od przebiegu prowadzonych postępowań. Organy ścigania przyglądają się tej inwestycji, z tego co wiem pojawiły się nieścisłości w dokumentacji. Przedsiębiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań względem gminy Łęczyca a współpraca i kontakt z nim są utrudnione – informuje Jacek Rogoziński, wójt gminy Łęczyca. – Prowadzone było postępowanie prokuratorskie, które miało za zadanie ustalić, czy działka pod inwestycję została sprzedana przez gminę Łęczyca łącznie z drogą dojazdową – odpowiedź oczywiście brzmi „nie”.
Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że CBA sprawdza pozwolenia wydane na budowę zakładu w Lubieniu. Nieprawidłowości w dokumentach może być jednak więcej. Mówi się o  blokowaniu budowy zakładu przez inwestora oraz nieścisłościach w dokumentacji. O całej sprawie negatywnie wypowiada się radny gminy, który od początku krytykował inwestycję. – Były wielkie obiecanki cacanki jaka to będzie świetna inwestycja. Okazuje się, że na dzień dzisiejszy są to mrzonki. Osobiście czuję się oszukany przez poprzednie władze gminy Łęczyca – komentuje radny Grzegorz Góra. – Jako radni gminy uzyskaliśmy na sesji informację, że prowadzone są kontrole dotyczące ewentualnych nadużyć w związku z tą inwestycją. Jestem oburzony, bo może być z tego ogromny problem.
Pomijając kontrolę organów ścigania w związku z wątpliwą budową zakładu w Lubieniu, gmina ma nadzieję na pozyskanie nowych inwestorów. – Gmina ma jeszcze dwie działki inwestycyjne. Obecnie prowadzone są wstępne rozmowy z przedsiębiorcą zainteresowanym tym terenem i wybudowaniem tam zakładu, który zatrudniałby około 50 osób. Mam nadzieję, że nasze rozmowy zakończą się sukcesem i uda się sprowadzić inwestora na tereny gminy Łęczyca – dodaje wójt J. Rogoziński.
tekst i fot. (MR)