Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

2 listopada będzie dniem wolnym?

Będą dodatkowe dni wolne w okolicach 1 listopada 2020 r.?

Rząd analizuje takie rozwiązanie, by w czasie trwającej pandemii koronawirusa i coraz trudniejszej sytuacji w Polsce uniknąć tłoczenia się ludzi na cmentarzach przy okazji Wszystkich Świętych. Przyznanie dodatkowego dnia wolnego dałoby możliwość, by rozłożyć wizyty np. na cały weekend i dodatkowy dzień wolny w piątek lub poniedziałek.

cmentarz w ozorkowie

O rozważanych planach wprowadzenia dodatkowego wolnego w okolicach 1 listopada 2020 r. poinformował Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Stwierdził, że rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje nad rozwiązaniami, o których na razie nie można jeszcze dokładniej mówić, ale dotyczą one dnie wolnych wokół Wszystkich Świętych. W tym roku święto przypada w niedzielę, a więc zgodnie z przepisami nie należy się za nie dodatkowy dzień wolny od pracy.

W związku ze stale pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce, rozważane są różne działania, które pozwoliłby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zahamowaniu epidemii na pewno nie sprzyjają wszelkie święta i skupiska ludzi np. przy okazji 1 listopada na cmentarzach.

Kiedy więc rząd mógłby wprowadzić dodatkowy dzień wolny wokół 1 listopada? Zdaje się, że możliwości są dwie – pierwsza, to przyznanie wolnego piątku, 30 października, a druga – wolnego poniedziałku, 2 listopada. Przyjęcie którejkolwiek z nich będzie oznaczało przedłużony weekend.

Na razie przedstawiciele rządu, w tym jego rzecznik – rekomendują rozłożenie wizyt na cmentarzach przy okazji Wszystkich Świętych na kilka dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.