HomeZdrowie i UrodaZgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę

Zgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę

sposoby na zgagę

Domowe sposoby na zgagę są skuteczne, ale jeśli zgaga męczy cię często, to konieczna jest wizyta u lekarza, bo jej przyczyny mogą być bardzo poważne, a objawy nieprzyjemne i utrudniające normalne funkcjonowanie.

Jeżeli zgaga pojawia się sporadycznie, można łatwo zwalczyć ją domowymi sposobami. W wypadku jej regularnego i częstego występowania zalecana jest konsultacja z lekarzem, zgaga może być bowiem objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, a u osób starszych – nawet choroby nowotworowej.

Zgaga – czego unikać?

Walcząc ze zgagą, w pierwszej kolejności należy odstawić lub przynajmniej ograniczyć w diecie następujące napoje i pokarmy: alkohol, kawę, herbatę, napoje gazowane, czekoladę, mleko, potrawy tłuste, potrawy smażone, owoce cytrusowe, soki owocowe, miętę.

Zioła i herbaty na zgagę

Herbatka imbirowa

1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru lekarskiego na szklankę wrzątku. Zaparzać 10 minut.

Herbatka z kminku

2 łyżeczki kminku lub kminu rzymskiego na szklankę wrzątku. Zaparzać 10 minut. Przed wypiciem przecedzić.

Wśród innych roślin polecanych na zgagę znajdują się także:

  • anyżek (biedrzeniec anyżu),
  • koper włoski (fenkuł),
  • cynamonowiec,
  • kardamon malabarski,
  • prawoślaz lekarski,
  • rdest wielokwiatowy.

Domowe sposoby na zgagę – dieta

W neutralizacji kwasów żołądkowych pomocna będzie bezcukrowa guma do żucia. Możesz wypić także szklankę ciepłej wody z pół łyżeczki sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku cytrynowego. Dobrym rozwiązaniem będą soki z marchwi, buraka, rzodkwi i ogórka, które mają zasadowy odczyn. Jeżeli dopadła cię zgaga – postaraj się nie kłaść i nie schylać, jedz mniejsze porcje, ale za to częściej, a ostatni posiłek zjedz najpóźniej 3 godziny przed snem. W walce ze zgagą najistotniejsza jest bowiem profilaktyka, czyli głównie odpowiednia dieta i zdrowe nawyki żywieniowe.

TAGI POSTU:
UDOSTĘPNIJ:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.