HomeAktualnościWyjątkowy koncert w Teatrze Wielkim

Wyjątkowy koncert w Teatrze Wielkim

koncert

Artyści, stowarzyszenia i fundacje z województwa łódzkiego zaprezentowali się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi podczas wyjątkowego koncertu Patroni Roku 2021 – „Bo kochać to znaczy tworzyć”. Wydarzenie było podsumowaniem działań województwa łódzkiego w dziedzinie kultury w 2021 roku.

Założeniem koncertu było upamiętnienie wybitnych postaci: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza, ustanowionych przez Sejm patronami 2021 roku, ale także ukazanie dziedzictwa kulturowego i różnorodności muzycznej naszego regionu.

W ramach konkursu „Kulturalnie Regionalnie” Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego przeznaczył w ubiegłym roku na realizację zadań kulturalnych 700 tys. zł, które trafiły do 40 beneficjentów w całym wojewódzkie. Szesnaście zadań konkursowych związanych było właśnie z patronami roku 2021 i otrzymało wsparcie na różne formy działań upamiętniających ich życie i twórczość. Podczas wtorkowego koncertu na scenie zaprezentowały się organizacje pozarządowe, które otrzymały wsparcie w konkursie: Stowarzyszenie „Nadzieja” z Tomaszowa, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej „Syjon” z Bełchatowa i Fundacja „Muzyka do potęgi” z Andrespola.

– Dziś na scenie podziwialiśmy ludzi, którzy mają pasję, chcą ją realizować i dzielić się nią – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Nie ma wątpliwości, że w Teatrze Wielkim w Łodzi zostali uhonorowani wszyscy ci, którzy przez długie lata realizują się w szeroko rozumianej kulturze, działając oczywiście na rzecz całego regionu, ale też na rzecz swoich lokalnych społeczności.

Artystyczny hołd kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu złożył Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi. Muzycy zaprezentowali się m.in. w chórze niewolników z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego.

W szczególnej formie postać Cypriana Kamila Norwida przedstawił krasomówca Kacper Pałczyński – laureata Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.

W utworach „Ciągle mam” i „Harmoszka” zaprezentowali się z kolei muzycy z Kapeli Fakiry z Piotrkowa.

Koncert był też okazją do wręczenia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odznaczeń ministerialnych: Srebrnych i Brązowych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Przyznane zostały także Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

– Kultura wzmacnia wspólnotę – mówił minister. – Kultura dba o naszą tożsamość. Od tożsamości i spójności wspólnoty, od tego, że mamy poczucie, że coś nas łączy, zależą często nasze losy.

Wydarzenie zakończyło się występem Artura Gadowskiego i zespołu IRA, którzy swoje utwory zaprezentowali w wersji akustycznej.

Koncert poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Wydarzenie było transmitowane na portalu drzwidokultury.pl

Uniejów przeniesie
Marihuana wśród po
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ