HomeAktualnościWojna na Ukrainie!

Wojna na Ukrainie!

wojna na ukrainie

Rosyjskie wojska wkroczyły do Donbasu we wschodniej Ukrainie. Społeczność międzynarodowa potępiła działania Moskwy. USA i UE zapowiedziały sankcje. Ukraińska armia przekazała we wtorek, że w ciągu doby w wyniku ostrzałów separatystów zginęło dwóch żołnierzy, a 12 zostało rannych.

  • Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek dekret uznający niepodległość tzw. republik ludowych – Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie
  • Zdecydował też o wysłaniu na ich teren rosyjskich wojsk, w charakterze „sił pokojowych”
  • Społeczność międzynarodowa potępiła działania Rosji
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że decyzja Rosji może oznaczać jednostronne wyjście Moskwy z porozumień mińskich
  • USA oraz Unia Europejska zapowiedziały nałożenie sankcji na Rosję

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek wydał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie we wschodniej Ukrainie. Jak poinformował Reuters Putin polecił też ministerstwu obrony Rosji wysłanie rosyjskich wojsk, określanych jako „siły pokojowe”, do separatystycznych republik. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania rosyjskich czołgów i innych pojazdów wojskowych wjeżdżających do Donbasu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do narodu ukraińskiego stwierdził, że decyzja Rosji może oznaczać jednostronne wyjście Moskwy z porozumień mińskich. Zagwarantował też, że mieszkańcy Ukrainy zostaną poinformowani w przypadku zmiany sytuacji bezpieczeństwa albo wzrostu zagrożenia.

USA zapowiedziały sankcje zabraniające inwestycji i handlu z osobami w samozwańczych „republikach ludowych” w Donbasie. Pakiet Sankcji ustaliła również Unia Europejska. 

W nocy z poniedziałku na wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że uznanie „republik” w Donbasie jest próbą stworzenia pretekstu do inwazji. Dodała, że Putin rości sobie prawa do terytoriów byłego imperium, w tym części Polski. 

Natomiast ambasador Rosji stwierdził, że najważniejszym powodem uznania przez Rosję donbaskich „republik ludowych” była odmowa podjęcia rozmów z nimi przez Ukrainę. Oskarżył przy tym Zachód o sabotaż porozumień mińskich.

Radio ZET, PAP

Kolejna próba sprze
W przedszkolu SOS
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.