HomeAktualności z regionuPowiat zgierskiOzorkówWładze Ozorkowa zabrały psy ze schroniska w Wojtyszkach. – Zaniepokoiły mnie informacje organizacji prozwierzęcych – mówi burmistrz Jacek Socha.

Władze Ozorkowa zabrały psy ze schroniska w Wojtyszkach. – Zaniepokoiły mnie informacje organizacji prozwierzęcych – mówi burmistrz Jacek Socha.

bezdomny pies

Od kilku dni 13 bezdomnych psów z Ozorkowa przebywa w schronisku w Jasionce niedaleko Sokolnik. W najbliższych dniach pieski zostaną przygotowane do adopcji po przeprowadzeniu szczegółowych badań lekarskich i laboratoryjnych.

31 grudnia 2021 r. zwierzęta zostały zabrane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Ozorkowie ze schroniska w Wojtyszkach. Powodem były wyniki interwencji i kontroli w Wojtyszkach, przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2021 r. pod nadzorem prokuratury na wniosek organizacji prozwierzęcych. Kontrole te wykazały, że warunki pobytu zwierząt w Wojtyszkach, gdzie przebywało ponad 1,5 tysiąca psów z ponad 60 gmin z całej Polski, nie spełniają standardów.

– Zaniepokoiły mnie wyniki tych interwencji, dlatego już na początku grudnia zdecydowałem, by nie przedłużać umowy z tym schroniskiem – mówi burmistrz Jacek Socha. – 14 grudnia wysłaliśmy zapytania ofertowe do kilku schronisk, nie uwzględniając Wojtyszek. W wyniku konkursu wybraliśmy Jasionkę; to dość nowe schronisko, powstałe w 2018 r., dobrze wyposażone, gdzie działa wielu wolontariuszy, z bardzo dobrymi wynikami adopcji zwierząt. Poza tym znajduje się blisko, co jest istotne dla mieszkańców Ozorkowa, którzy chcieliby adoptować psa czy kota, ale też ułatwia kontrolę społeczną i ze strony naszych urzędników.

W schronisku w Jasionce może przebywać 450 zwierząt, jednak nigdy nie ma ich tak wielu, gdyż bardzo wiele psów i kotów jest adoptowanych; w tamtym roku 150 zwierząt znalazło dom.

– Zachęcamy do adopcji; jeżeli osoba, która chce przygarnąć psa czy kota, spełnia warunki, nie utrudniamy jej tego – mówi Przemysław Skupiński, właściciel schroniska w Jasionce. – W tej chwili mamy 200 piesków i 30 kotów, opiekuje się nimi 8 pracowników i kilkunastu wolontariuszy. Trafiają do nas zwierzęta m.in. ze Zgierza, gminy Ozorków, gminy Głowno i teraz z Ozorkowa.

Psy przebywają w boksach, połączonych z wewnętrznymi, zadaszonymi wybiegami. Boksy są zimą ogrzewane, a wybiegi w ciepłe dni klimatyzowane, w kociarni jest podgrzewana podłoga. Jeśli pogoda na to pozwala, psy codziennie są wyprowadzone na wybiegi zewnętrzne na ok. 45 minut. Schronisko wyposażone jest w salę operacyjną, gabinet zabiegowy i salę pielęgnacyjną.

– Nasze schronisko znają dzieci i młodzież z ozorkowskich szkół i przedszkoli, ale też osoby prywatne, które przekazują nam karmę i zabawki dla zwierzaków, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje Przemysław Skupiński.

13 psów z Ozorkowa, które przebywają w Jasionce, to zwierzęta kilkunastoletnie. Ich stan ogólny jest dość dobry, ale więcej będzie wiadomo na temat ich zdrowia po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Jak zapewnia właściciel, w ciągu najbliższych dni zdjęcia i informacje na temat piesków zabranych z Wojtyszek znajdą się na stronie: https://schroniskojasionka.pl/

W gm. Poddębice zmi
Zderzenie dwóch aut
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.