HomeZdrowie i UrodaWitaminy na wypadnie włosów

Witaminy na wypadnie włosów

witaminy dla włosów

Za pomocą pożywienia lub suplementów można dostarczyć do organizmu witaminy, które pośrednio lub bezpośrednio ograniczają wypadanie włosów. Niektóre zwiększają odporność włosów, inne poprawiają wchłanianie substancji odżywczych. Czasem ich działanie może wydawać się podobne, ale należy pamiętać, że żadnej witaminy nie da się zastąpić inną. Warto więc dbać o regularne przyjmowanie lub spożywanie wszystkich z tej „magicznej” listy.

  • Retinol, inaczej witamina A1, bierze udział we wzroście skórnej tkanki nabłonkowej i podziale komórek w całym organizmie. Podział komórek macierzy włosa odpowiada za właściwą strukturę keratyny, z której włosy są zbudowane. Z tego powodu retinol jest niezbędny do utrzymania mocnych włosów. Jego niedobór, ale też nadmiar, powoduje kruchość i łamliwość włosów. Witamina A1 znajduje się w mleku krowim, maśle, tłustych rybach, wątróbce, marchwi, dyni, szpinaku, pomidorach, morelach, śliwkach oraz zielonym groszku.
  • Witamina E często polecana jest do nawilżenia włosów, chociaż posiada również wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, usprawnia pracę naczyń krwionośne skóry głowy i zapewnia lepsze wchłanianie się substancji odżywczych do mieszków włosowych. A przecież wypadanie włosów bywa spowodowane właśnie niskim stopniem przenikania substancji ze składników spożywczych. Witaminę E można ją znaleźć w orzechach, pestkach, tłustych rybach.
  • Biotyna jest jednym z najczęstszych składników suplementów na mocne włosy. Jej niedobór jest częstą przyczyną wypadania włosów, więc warto ją suplementować. Odpowiada za wzrost włosów, a także wzmocnienie ich struktury i poprawę gęstości. Biotyna znajduje się w nabiale, wątróbce, jajkach, produktach pełnoziarnistych i soi.
  • Witamina B5, inaczej kwas pantotenowy sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne i fizyczne, a także czynniki pogodowe. Rzadziej się łamią, nie wysychają tak łatwo, lepiej się układają, są przyjemniejsze w dotyku, bardziej elastyczne. Oprócz tego B5 przyspiesza wzrost włosów. Witamina ta znajduje się w grzybach, mleku krowim, brokułach, orzechach, bananach, rybach, grzybach.
UDOSTĘPNIJ:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.