HomeAktualnościWalki rycerzy i koncert Cleo. Będzie się działo w Tumie!

Walki rycerzy i koncert Cleo. Będzie się działo w Tumie!

grodzisko w tumie

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na Piknik Województwa Łódzkiego. Wydarzenia inauguruje piknik historyczny organizowany w Tumie pod Łęczycą (gm. Góra św. Małgorzaty). W programie zaplanowano m.in. pokaz walk rycerskich na terenie średniowiecznej wioski, gry i zabawy dla dzieci oraz występy lokalnych artystów. O poczęstunek zadbają panie z lokalnych KGW, nie zabraknie także punktów informujących o Funduszach Europejskich. Na zakończenie pikniku zaplanowano koncert Cleo.

Jak informuje portal Łódzkie.pl:

Już wkrótce pierwsi turyści odwiedzą grodzisko w Tumie pod Łęczycą. Ta inwestycja, o łącznej wartości prawie 12 milionów złotych, będzie jedną z największych atrakcji w całym regionie. Zapraszamy na otwarcie obiektu już 22 kwietnia.
Piknik rozpocznie się o 16:00.

Projekt „Tum – Perła Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej” tworzony we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które wyniosło ponad 7 milionów złotych. W ramach projektu nie tylko częściowo zrekonstruowano grodzisko, ale także zbudowano i przebudowano infrastrukturę towarzyszącą na cele turystyczne. Nowo utworzone kładki i ścieżki, umożliwiające poruszanie się po terenie grodziska, stanowią jednocześnie przedłużenie ścieżki turystycznej od Szlaku Romańskiego. Aby ułatwić dostęp do atrakcji turystycznych na terenie Tumu, przebudowany został także fragment drogi powiatowej nr 2511E w zakresie nawierzchni, wiaty przystankowej, chodnika i parkingu. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi było odpowiedzialne za prace rekonstrukcyjne na terenie grodziska.

Zrekonstruowana perła romańskiej architektury na terenie Tumu ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej ziemi łęczyckiej i województwa łódzkiego w ramach Centralnego Łuku Turystycznego. 1,5 km nowego szlaku turystycznego, wybudowane parking i ścieżki, przebudowany fragment drogi na cele turystyczne oraz teren grodziska dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych z pewnością przyczynią się do zwiększenia ruchu turystycznego i zwrócą uwagę na obiekty dziedzictwa kulturowego związane z historią Polski.
Na terenie grodziska będzie można zwiedzić m.in. studnię, bramę wjazdową, wieżę wartowniczo-widokową, a także przejść się pomostem nad przebadanymi archeologicznie fragmentami wałów. Na podwórzu grodziska znajdziemy makietę całego obszaru, która będzie stanowiła pomoc w zwiedzaniu dla osób niedowidzących.
W ramach projektu poprawiono także infrastrukturę między obiektami turystycznymi znajdującymi się w Tumie oraz Kwiatkówku. Dzięki nowo powstałej kładce edukacyjno-widokowej, średniowieczne grodzisko zostało połączone ze znajdującym się w Kwiatkówku skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska”. Ustawione na trasie plansze edukacyjne przybliżą turystom informacje o okolicznych zabytkach, łęczyckiej przyrodzie oraz o badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie Tumu.

Wzrosła liczba ofia
Polska nie chce szcz
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.