HomeBez kategoriiUpały szkodzą sercu. Tak ochronisz je przed gorącem

Upały szkodzą sercu. Tak ochronisz je przed gorącem

upały

Chociaż lato to dla wielu osób ulubiona pora roku, może być też bardzo niebezpieczna. Problemy kardiologiczne w czasie upałów to prawdziwa zmora dla lekarzy i pacjentów. Jak zadbać o swoje serce i chronić je latem przed szkodliwym wpływem wysokich temperatur?

Upały szkodzą sercu

Naukowcy zauważyli, że w ostatnich latach przybywa osób, które latem chorują – i nierzadko umierają – na serce. Choć wysokie temperatury nigdy nie były sprzymierzeńcami sercowców i seniorów, jednak zmiany klimatu dołożyły do tego swoją cegiełkę.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas badań, których wyniki opublikowano w piśmie medycznym „BMJ Open”, średni wzrost temperatur już o 1°C w porze nocnej, powodował ponad 3 proc. więcej zgonów z w powodów kardiologicznych.

Z kolei w „World Journal of Cardiology” podano, że zmiany klimatu powodują m.in. wzrost zachorowań na chorobę niedokrwienną serca. Ponadto, lato sprzyja zwiększonej gęstości krwi wskutek odwodnienia. Osoby starsze i chore na serce pod wpływem temperatury mogą mieć też problemy z ciśnieniem.

Zdaniem naukowców w dalszej perspektywie takich problemów będzie tylko przybywać, ponieważ obserwowany jest globalny wzrost temperatur. Dlatego tak ważne są informacje, jak latem chronić swoje serce.

Jak pomóc sercu w czasie upału? Po pierwsze – nawodnienie

Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu. Dlatego warto stale nosić przy sobie małą butelkę, najlepiej z filtrem, aby móc w razie potrzeby uzupełnić zapas wody. Przy wysokich temperaturach wskazane jest wypijanie nawet trzech litrów na dobę, a dwa litry to absolutne minimum.

Jednak nie należy od razu „wlewać” w siebie całej butelki wody, gdyż to spowoduje jej szybkie wydalenie. Lepiej przyjmować płyny po łyku, przez cały dzień. Jeśli nie przepadamy za smakiem samej wody, do dyspozycji mamy zioła i warzywa, które znajdziemy nawet we własnym ogródku, np. plasterek ogórka lub listek mięty.

Można sięgnąć też po cytrynę, pomarańczę czy starty korzeń imbiru, który gwarantuje orzeźwienie i lepsze trawienie. Warto też pamiętać, że słodkie soki czy gazowane napoje nie dają optymalnego nawodnienia.

Ruch sprzyja prawidłowemu krążeniu

Chociaż upał może sprawiać, że chętnie siedzimy w domu lub w cieniu, w błogim lenistwie, nie zapominajmy o spacerach, które są być nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Rano, zanim zrobi się gorąco, albo wieczorem, gdy temperatura spadnie, warto przejść się dla zdrowia.

Możemy zadbać o układ krążenia, również siedząc w wygodnym fotelu. Pamiętajmy, że jeśli przyjmujemy pozycję siedzącą, dobrze byłoby ułożyć nogi nieco wyżej i co jakiś czas wstawać, poruszać się lub choćby pedałować na stacjonarnym rowerku. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko niewydolności żylnej, która może przyczynić się do zakrzepicy, a w konsekwencji do zatorowości płucnej, która może skutkować zgonem pacjenta.

Właściwa temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach

Z kolei najgorętsze godziny lepiej przeczekać w domu. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę pomieszczeń, korzystając z dobrodziejstw klimatyzacji. Jeśli w budynku nie ma klimatyzatora, można ratować się, zamykając okna, aby upał nie wdzierał się do wnętrza i wietrząc pomieszczenia od wieczora do rana.

Do tego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Można stosować profesjonalne nawilżacze albo domowe sposoby jak wieszanie wilgotnych prześcieradeł w oknach.

Źródła: World Journal of Cardiology, MBJ Open

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.