HomePolecamyUczeń szkoły w Zadzimiu odebrał nagrodę z rąk Pierwszej Damy!

Uczeń szkoły w Zadzimiu odebrał nagrodę z rąk Pierwszej Damy!

uczeń z zadzimia

Uczeń klasy 7b z Zespołu Szkół w Zadzimiu zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

– Gratulujemy Kacprowi, jak również jego rodzicom tak świetnego osiągnięcia. Odbiór nagrody z rąk Pierwszej Damy RP jest wielkim wyróżnieniem zarówno dla ucznia, jak i całej szkoły – mówi wójt Krzysztof Woźniak.

Kacper Chmielecki, uczeń z Zadzimia – w szarej marynarce

7 najlepszych utworów literackich i 7 nowych ambasadorów bezpieczeństwa ruchu drogowego – zakończył się konkurs literacki „Twoje bezpieczne wakacje”. Z laureatami, w trakcie uroczystego finału, spotkali się małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur, rzecznik ministra infrastruktury Szymon Huptyś, prezes zarządu Polskiego Radia S.A. Agnieszka Kamińska oraz członek zarządu Telewizji Polskiej S.A. Mateusz Matyszkowicz.

„Twoje bezpieczne wakacje” – to już druga edycja konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę. W Komitecie Honorowym zasiadał m.in. Minister Edukacji i Nauki.

Chciałabym wam bardzo podziękować za udział w tym konkursie. To świadczy o waszej niezwykłej odpowiedzialności, również społecznej. Cenię wszelkie inicjatywy, który mają walor edukacyjny. Ten konkurs łączy kilka elementów – utrwala wiedzę o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w ruchu drogowym, promuje właściwe postawy, wyzwala wyobraźnię, kreatywność i pozwala też rozwijać wam talenty literackie. Dziękuję za to, że napisaliście opowiadanie lub bajkę, a tym samym staliście się odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego i prawdziwymi ambasadorami bezpieczeństwa – podkreśliła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Konkurs był prowadzony w dwóch kategoriach: klasy 4–5 oraz klasy 6–7. W ciągu niespełna miesiąca wpłynęło ponad 400 prac. Każdy utwór musiał odnosić się do co najmniej trzech zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Autorzy nie mogli też zapomnieć, że jednym z bohaterów wakacyjnych przygód powinien być Krokodylek Tirek – maskotka Inspekcji Transportu Drogowego.

Laureaci wykazali się znakomitą wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są doskonałymi obserwatorami drogowej rzeczywistości, co nas bardzo cieszy. Wkrótce rozpoczną się wakacje. Będziecie podróżować, będziecie dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu i odpoczywać, ale pamiętajcie o jednym – od bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie ma odpoczynku. Musicie zawsze przestrzegać przepisów, żeby być bezpiecznym, żeby bezpiecznie wrócić do domu, żeby nie doszło do tragicznych wypadków – zaznaczył Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Mali ambasadorzy brd wykazali się wiedzą z zakresu przepisów obowiązujących pieszych, rowerzystów, ale również kierujących pojazdami mechanicznymi. Co ważne, najmłodsi doskonale identyfikują zagrożenia i konsekwencje niewłaściwego postępowania. Wielokrotnie podkreślano, że ta wiedza przyda się dzieciom na co dzień, w drodze do szkoły, ale również w trakcie zbliżających się wakacji.

Najlepsze wakacje to bezpieczne wakacje, bez względu na to, gdzie będziemy na tych wakacjach. Bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze, a wy – ponieważ angażujecie się tymi pracami w bezpieczeństwo również w ruchu drogowym  jesteście genialnymi dzieciakami ocenił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zawsze powtarza, że bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem, a jednym z filarów dbałości o to bezpieczeństwo jest edukacja. Właśnie działania ITD i ten konkurs literacki świetnie wpisują się w ten segment edukacyjny. Doskonale wiemy, jak ważne jest to, aby skorupka za młodu nasiąkała tymi mądrymi nawykami. Chodzi także o to, abyście stali się ambasadorami dobrych zachowań na drodze, abyście swoim przykładem pokazywali innym, jak należy się zachowywać, co jest szczególnie ważne podczas zbliżających się wielkimi krokami wakacji – mówił Szymon Huptyś, rzecznik Ministra Infrastruktury.

Finał konkursu odbył się w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Odczytano fragmenty nagrodzonych prac, a ich autorzy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. 

– Ja niedawno zdawałam na kartę rowerową i chciałam zamieścić w opowiadaniu kilka zasad, jakie trzeba znać, jak się jeździ rowerem – mówiła Maja Sikorska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 90 im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 17 w Krakowie.

– Wybrałam najprostsze zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo przygotowywałam bajkę dla najmłodszych dzieci, dlatego chciałam zacząć od podstaw, od najważniejszych zasad – zaznaczyła Aleksandra Jop z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie.

– Zachęciła mnie do napisania pracy moja pani od polskiego i gdyby nie ona, to mnie dziś by tutaj nie było i jestem jej za to bardzo wdzięczna – podkreśliła Amelia Jakoniuk ze Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku.

Walor edukacyjny prac i możliwość propagowania właściwych zasad brd został również doceniony przez patronów medialnych wydarzenia – Polskie Radio i TVP Info.

Dziękuję za to, że wzięliście udział w konkursie, bo dzięki temu nasze anteny, także Polskie Radio Dzieciom – ale nie tylko  na wszystkich antenach Polskiego Radia mówimy o bezpieczeństwie drogowym. Wasze prace zasilą nasza antenę właśnie w postaci opowiadań albo wierszyków. Już się cieszę, że będziemy mieli takie fantastyczne audycje i tematy – mówiła Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Agnieszka Kamińska.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach to jest jakby wasza odpowiedzialność. Oczywiście, w jeszcze większym stopniu ten ciężar odpowiedzialności spada na dorosłych, którzy kierują pojazdami, ale nikt nie przekonuje tak dobrze dorosłego, jak jego dziecko. A więc jako ambasadorzy bezpieczeństwa, pamiętajcie nie tylko o swoich kolegach i koleżankach, ale i o rodzicach – podkreślił Członek Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Mateusz Matyszkowicz.


Laureaci konkursu na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego „Twoje bezpieczne wakacje”:

kategoria: klasy 6–7

  • I miejsce: Dariusz Romanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 16 we Wrocławiu
  • II miejsce: Aleksandra Jop z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie
  • III miejsce: Kacper Chmielecki ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół w Zadzimiu

kategoria: klasy 4–5

  • I miejsce: Amelia Jakoniuk ze Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku
  • II miejsce: Maja Sikorska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 90 im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 17 w Krakowie
  • III miejsce: Ksawery Wojtczak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rychłocicach; Miron Piróg ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie

Laureaci konkursu otrzymali nagrody przygotowane przez GITD, Małżonkę Prezydenta RP oraz Partnerów konkursu. Nie zabrakło też maskotki ITD – Krokodylka Tirka oraz pamiątkowych zdjęć.

Śmiertelny wypadek.
Barok rządzi w park
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.