HomeCiekawostkiTajemniczy grobowiec na Mazurach

Tajemniczy grobowiec na Mazurach

piramida na mazurach

Piramida w Rapie jest uważana za jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych na Mazurach i zabytek unikatowy w skali kraju. Wykonana została z niezwykłą starannością. Obiekt zbudowany jest na kształt piramidy Cheopsa. Podczas I i II wojny światowej grobowiec został zdewastowany przez Rosjan, którzy poszukiwali tutaj kosztowności. Przez wiele kolejnych lat piramida padała ofiarą wandali.

Grobowiec ma prawie 16 m wysokości i został zbudowany w 1811 r. Jego budowę zlecił baron Friedrich von Fahrenheid. W piramidzie w Rapie pochowano siedmioro członków rodziny von Fahrenheit. Pierwszą osobą pochowaną w piramidzie była trzyletnia córka barona, która zmarła w 1811 r. na szkarlatynę.

Podczas sfinansowanego z Funduszu Leśnego i kosztującego 890 tys. zł remontu m.in. uzupełniono ściany zewnętrzne, wykonano gzyms ceglany, naprawiono pokrycie dachowe, sprawdzono przyczynę odchylenia od pionu oraz odnowiono wnętrze, by przywrócić dawny wygląd. Uporządkowano również spoczywające tu zwłoki. Obiekt obecnie można oglądać tylko z zewnątrz oraz zajrzeć do środka tylko przez kraty. Piramida została także wpisana na listę zabytków.

TAGI POSTU:
UDOSTĘPNIJ:
Żyje nawet 1500 lat
Super bryki wypełni
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.