HomeAktualnościSzpital w Łęczycy ma 50 lat!

Szpital w Łęczycy ma 50 lat!

szpital jubileusz

8 września 2023 roku – to bardzo ważna data dla łęczyckiego szpitala. W tym bowiem dniu przypada 50 lat istnienia placówki. Uroczystość związana z jubileuszem – po mszy św. – odbyła się w hotelu w Topoli Królewskiej. Były kwiaty, podziękowania dla ludzi związanych z funkcjonowaniem placówki teraz i w przeszłości.

O historii szpitalnictwa w Łęczycy mówi starosta Janusz Mielczarek.

–  Początki łęczyckiego szpitalnictwa sięgają 1377 roku, kiedy leczniczą działalność rozpoczął szpital pw. Św. Ducha, który funkcjonował do XIX wieku. W 1827 roku rozpoczęto zbiórkę pieniężną na budowę szpitala prowincjonalnego, który miał być przeznaczony dla wszystkich okolicznych mieszkańców, nie wyłączając ludzi najuboższych.

Budowa szpitala w Łęczycy, łącznie z jego modernizacją trwała sześć lat. Oficjalne oddanie placówki nastąpiło w 1844 r. Szpital mieścił się  przy ulicy Kilińskiego 4 i przewidziany był na 35 łóżek. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o jednym z najbardziej zasłużonych lekarzy, społeczników i patriotów, Józefie Dworzaczku – skazanym na Sybir za udział w powstaniu styczniowym.

Przechodząc do historii nowszej, w 1967 roku wprowadzono do realizacji nowy projekt szpitala na 365 łóżek, przy ulicy Zachodniej, gdzie pierwsi pacjenci byli leczeni od sierpnia 1973 r.

Funkcję dyrektorów Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy pełnili kolejno znakomici lekarze: Kazimierz Ladorudzki, Marian Wojciechowski, Andrzej Olszewski, Andrzej Pietruszka, Krzysztof Kołodziejski i obecnie  Łukasz Michalak. Od maja 2010 roku, patronką szpitala jest Święta Faustyna Kowalska. Od grudnia 1996 roku szpital jest samodzielnym publicznym ZOZ-em, gdzie powiat łęczycki jest  podmiotem tworzącym. Zdajemy sobie wszyscy sprawę ze znaczenia szpitala dla mieszkańców, stąd podejmujemy inicjatywy, aby sukcesywnie poprawiać stan bazy szpitalnej – deklaruje starosta.

Dyrektor Łukasz Michalak podkreślił w swoim wystąpieniu najważniejszą rolę personelu medycznego i administracyjnego tworzącego jakość placówki, za co szczególnie podziękował tym, którzy byli wcześniej i tym, którzy pracują obecnie. Wyrazem tej wdzięczności były kwiaty i pamiątkowe dyplomy. Szczególnie wzruszający był moment uhonorowania 10 byłych i obecnych pracowników szpitala.

Jak na urodziny przystało, był też tort, życzenia, podziękowania i gratulacje.

Oceń Ten Artykuł:
1 COMMENT
  • Hockey / 14 września 2023

    Najnowsza historia Szpitala w Łęczycy -79 letni Z.G. mieszkaniec Łęczycy w dniu 9 września 2023 r około 15:30 dostał udaru. Pogotowie zabrało go do Szpitala w Łęczycy na odział OIOM, o godz. 21:30 pielęgniarka ze szpitala telefonicznie poinformowała rodzinę o śmierci pacjenta. Zrozpaczona rodzina powiadomiła wszystkich krewnych o śmierci. W dniu 10 września około godziny 17 po 24 h informacji o śmierci, rodzina zjawiła się w szpitalu, w trakcie identyfikacji zwłok w kostnicy szpitalnej dostała szoku, ponieważ nie były to zwłoki członka rodziny. Jak się okazało zmarły żyje i znajduje się w szpitalu w Kutnie, gdzie został podobno bez wiedzy rodziny przewieziony to tego szpitala wieczorem w sobotę. W szpitalu w Łęczycy popełniono błąd, który dla rodziny jest smutną trauma !