HomeAktualności z regionuPowiat łęczyckiGrabówRadni przegłosowali. Wzrośnie podatek

Radni przegłosowali. Wzrośnie podatek

radni grabów podatki

Od stycznia przyszłego roku rolnicy z gminy Grabów zapłacą więcej o 20 złotych podatku rolnego za hektar przeliczeniowy. Podczas ostatniej sesji rady gminy radni przegłosowali podniesienie stawki podatku rolnego z 50 na 58 złotych za kwintal żyta przyjmowany jako podstawa do obliczenia należności od podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne.

Kluczowym punktem ostatniej sesji rady gminy Grabów było ustalenie ceny za kwintal żyta przyjmowanej jako podstawa do naliczenia stawki podatku za hektar przeliczeniowy gruntów rolnych. Gmina Grabów jest gminą w większości rolniczą, stąd wpłaty z podatku rolnego stanowią jedno z większych źródeł przychodów w jej budżecie. Stawka za kwintal żyta ogłoszona przez prezesa GUS wynosi 61,48 zł, do kompetencji radnych należy jej obniżenie, w bieżącym roku na terenie gminy Grabów wynosi 50 zł. Projekt uchwały na 2022 rok przedłożony przez wójta Janusza Jagodzińskiego zawierał propozycję 58 zł za kwintal żyta.

– W przyszłym roku planujemy realizację wielu inwestycji, nawet przy otrzymaniu środków zewnętrznych gmina musi mieć pieniądze na wkład własny, stąd propozycja podniesienia stawki podatku, jeżeli myślimy o rozwoju infrastruktury gminnej – argumentował wójt J. Jagodziński podczas sesji.

Komisje rady większością głosów zaakceptowały projekt przedłożony przez wójta, z wyjątkiem komisji oświaty, która wyszła z propozycją uchwalenia stawki 54 złotych za kwintal żyta. Ostatecznie, z uwagi na fakt, że nikt z jej członków nie zgłosił wniosku formalnie, przewodniczący Józef Drozdowski nie poddał go pod głosowanie. Jedynym radnym optującym za pozostawieniem podatku na dotychczasowym poziomie był radny Zenon Czekalski.

– Mam wiedzę, że inwestycje są kosztowne, nie neguję faktu, że są potrzebne. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na ceny artykułów do produkcji rolnej. Jaki jest przelicznik w stosunku chociażby do ceny paliwa. Proponuję jednak rozważyć wzrost stawki podatku. Przecież proponowana podwyżka o 8 zł to kwota do jednego kwintala żyta a podatek płacony jest za hektar przeliczeniowy a to równowartość 2,5 kwintala żyta. Oznacza, że rolnik będzie musiał zapłacić o 20 złotych za hektar więcej niż do tej pory – przekonywał radny.

Ze względu na fakt, że nikt z radnych ani obecnych podczas sesji sołtysów nie wyraził woli podjęcia dyskusji, przewodniczący rady poddał projekt uchwały pod głosowanie, w wyniku którego 9 radnych było za, 1 przeciwny i 2 wstrzymujących się. Taki wynik głosowania przesądził o podniesieniu stawki podatku rolnego na 2022 rok.

TAGI POSTU:
UDOSTĘPNIJ:
Nerwy przy cmentarza
Po decyzji prokuratu
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.