HomeZdrowie i UrodaPrzetłuszczające się włosy to częsty problem. Jakie mogą być jego przyczyny?

Przetłuszczające się włosy to częsty problem. Jakie mogą być jego przyczyny?

włosy

Wzmożone przetłuszczanie się włosów to problem, który dotyka nas, gdy już kilka godzin po ich umyciu, są one wyraźnie przetłuszczone i nieświeże oraz wymagają ponownego mycia.

Jeśli zauważamy u siebie takie sygnały to oznacza, że nasza skóra głowy nie radzi sobie z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Daje nam to niestety poczucie dyskomfortu i potrafi utrudniać życie. Nie powinniśmy jednak traktować tego zjawiska tylko w aspekcie estetycznym, gdyż wzmożone przetłuszczanie się włosów jest również potencjalnym zagrożeniem dla ich zdrowia. Czasem przyczyna jest łatwa do rozwiązania, bo wynika choćby z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Wówczas pomocna będzie wizyta u trychologa, który wykona trichoskopię, aby ocenić stan skóry głowy i włosów oraz dobierze odpowiednią do danego problemu terapię oraz udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji. Zdarza się jednak, że problem przetłuszczających się włosów jest powiązany z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku pań może być to na przykład efekt zbyt wysokiego stężenia testosteronu w kobiecym organizmie czy problemów z tarczycą. Wymaga to wówczas konsultacji z endokrynologiem.

Możliwe przyczyny przetłuszczania się włosów

Wzmożona produkcja sebum, gdy gruczoły łojowe zbyt intensywnie pracują, może skutkować podrażnieniem skóry głowy, jej świądem, jak również łupieżem. Przyczyn nadmiernego przetłuszczania włosów jest wiele. Wśród najczęstszych można wymienić na przykład: zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Sprzyja mu także nieprawidłowa dieta uboga w witaminy, jak również stres, jeśli nie potrafimy łagodzić jego skutków. Przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów łojowych objawiających się w postaci przetłuszczającej się skóry głowy jest także często nieprawidłowa jej pielęgnacja. Przykładem jest choćby używanie zbyt silnie oczyszczających szamponów, zawierających mocny detergent w składzie. Błędem w pielęgnacji jest również używanie zbyt dużej ilości produktu do mycia, obciążającego włosy i mycie ich za gorącą wodą, co może skutkować większą produkcją sebum. Jeśli pod wpływem jakiś nieprawidłowości w organizmie lub czynników zewnętrznych, gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, wówczas włosy szybciej przetłuszczają się. Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenia w postaci kurzu czy smogu, które osadzają się na włosach, przyczyniając się do ich szybszego przetłuszczania się. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych może mieć również podłoże genetyczne, co wówczas utrudnia uporanie się z problemem.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Jeśli przyczyną przetłuszczania się włosów nie są problemy hormonalne, możemy spróbować na początku uporać się z nimi we własnym zakresie. Punktem wyjścia jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie w kwestii mycia skóry głowy z tendencją do przetłuszczania się. Warto wówczas wdrożyć do mycia produkty z wyciągami roślinnymi, na przykład zawierające pokrzywę, czarną rzepę czy łopian. Ważne jest, aby wybierać szampony, które pomogą nam przywrócić prawidłową mikroflorę naskórka. Pomocne będą także peelingi skóry głowy, gdyż zapewnią redukcję zrogowaciałego naskórka i eliminację grudek łojowych. Przy stosowaniu peelingu, warto pamiętać o prawidłowym jego doborze ze względu na jego pH, czyli wskaźnik kwasowości produktu, który powinien mieścić się w granicach od 3,0 do 5,5 pH. W przypadku diety, warto wzbogacić ją o produkty zawierające dużo żelaza i witaminy kluczowe dla włosów, jak A, D, E, K oraz witamin z grupy B, które będą pozytywnie wpływały na ich kondycję. Jeśli jednak nie widzimy pozytywnych efektów po wprowadzeniu zmian do nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych, warto skonsultować się z trychologiem. 

TAGI POSTU:
Jak zmniejszyć apet
Rokitnik zwyczajny.
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.