HomeAktualności z regionuPowiat zgierskiGm. OzorkówProblem z drzewami. Mieszkańcy pytają – gmina odpowiada

Problem z drzewami. Mieszkańcy pytają – gmina odpowiada

powalone drzewa

W Leśmierzu (gm. Ozorków) do tej pory nie zostały uprzątnięte powalone przez drzewa z powodu wichur, które przeszły nad regionem kilka miesięcy temu. Mieszkańcy są zaskoczeni, bo – jak usłyszeliśmy – czasu na porządki było dużo. Drzewa leżą w parku a jedno z nich spadło na pobliski plac zabaw.

Urząd gminy tłumaczy, że sprawa związana z uprzątnięciem powalonych drzew wcale nie jest taka prosta.

„Wykonanie prac związanych z usuwaniem drzew z terenu parku wymaga uzyskania pozwoleń i zezwoleń Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Procedura polega na uzyskaniu pozwolenia na podstawie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz zezwolenia na podstawie Ustawy o ochronie przyrody. Wydanie decyzji przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków każdorazowo poprzedzone jest oględzinami w terenie i fizyczną oceną stanu zdrowotnego drzew.

W przypadku wywrotów, złomów i prac pielęgnacyjnych wymagane jest jedynie pozwolenie a w przypadku drzew stojących również zezwolenie.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjno-konserwatorskie, czyli usuwanie drzew stojących, wywrotów i złomów oraz cięcia w koronach drzew muszą być przeprowadzone przez specjalistyczną firmę posiadającą kwalifikacje do prac przy pielęgnacji drzew o charakterze pomnikowym

z uprawnieniami do kierowania pracami konserwatorskimi min. na terenie parków zabytkowych. Prace związane z usuwaniem i uprzątnięciem drzew przewidziane są na przełomie października i listopada br.

Drzewo które upadło na teren placu zabaw rosło na działce nie stanowiącej własności Gminy Ozorków i nie należącej do terenu parku. Do właściciela zostanie skierowana informacja o konieczności dokonania przeglądu pozostałych drzew na w/w działce pod względem sanitarnym i bezpieczeństwa. Urząd Gminy Ozorków przyjął informację na ten temat w dniu 29 września br. i drzewo zostało uprzątnięte przez pracowników gospodarczych” – czytamy w odpowiedzi UG w Ozorkowie.

Warto wspomnieć, że powalone drzewa można jeszcze zobaczyć w innych miejscowościach naszego regionu.

UDOSTĘPNIJ:
Szok! Syn zadźgał
Wójt strażakom pie
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.