HomeKryminalnePonad 140 milionów zł wyłudzili z dotacji na szkoły!

Ponad 140 milionów zł wyłudzili z dotacji na szkoły!

wyłudzili z dotacji

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi zatrzymali 25 osób, które wyłudziły dotacje w łącznej kwocie co najmniej 140 mln złotych. Siedmioro z nich jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała od czerwca 2016 do grudnia 2023 roku. Podejrzanym grozić może kara nawet do 25 lat więzienia.

Sprawa ma swój początek w czerwcu 2016 roku, kiedy to zatrzymane osoby rozpoczęły przestępczy proceder polegający na wyłudzeniu dotacji oświatowych, poświadczeniu nieprawdy, a także praniu brudnych pieniędzy. Od samego początku policjanci z KWP w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi prowadzą śledztwo dotyczące działalności pięciu niepublicznych szkół z terenu Łodzi. Zaangażowanie pracujących nad sprawą policjantów z Wydział do walki z Korupcją KWP w Łodzi oraz prokuratorów, doprowadziło do połączenia kilkunastu spraw prowadzonych przez inne jednostki z terenu kraju dotyczących wyłudzeń dotacji na placówki szkolne.

Grupa przestępcza działała pod przewodnictwem 51-letniego mężczyzny. Jak ustalili śledczy przestępczy proceder polegał na otrzymywaniu dotacji dla placówek oświatowych na cały rok kalendarzowy po uprzednim złożeniu wniosku zawierającego planowaną liczbę uczniów. Wypłata dotacji następowała w oparciu o liczbę słuchaczy wskazywaną w comiesięcznych informacjach. Członkowie grupy w informacjach tych wykazywali między innymi osoby zmarłe lub przebywające na stałe poza granicami Polski. Ponadto przestępcy wykazywali osoby, które uczestniczyły w zajęciach innych szkół niepublicznych, jak i osoby, które złożyły podania o przyjęcie do szkół, jednak nauki nigdy nie podjęły albo z niej zrezygnowały.

Sprawa z uwagi na swój charakter była niezwykle skomplikowana i wymagała od pracujących nad nią policjantów i prokuratorów dużego zaangażowania i determinacji. Do rozbicia grupy doszło 7 maja 2024 roku. Cała realizacja zaplanowana przez Wydział dw. z Korupcją KWP w Łodzi nie byłaby tak spektakularna, gdyby nie współpraca z policjantami z KGP, KSP, KRP Warszawa I, KWP Kraków, KWP Poznań, KWP Gdańsk, KWP Katowice, KWP Białystok, KMP Koszalin, KMP Częstochowa, KWP w Łodzi oraz funkcjonariuszami z województwa łódzkiego.

Policjanci  mieli wytypowanych 60 lokalizacji na terenie województwa łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego oraz podlaskiego, do których wkroczyło 140 policjantów, aby zatrzymać członków grupy przestępczej. Zatrzymano łącznie 25 osób w wieku 22 – 66 lat (17 kobiet i 8 mężczyzn), w tym osobę kierującą grupą, osoby odpowiedzialne za werbowanie tzw. słupów do obsadzenia w roli prezesów zarządu poszczególnych spółek prowadzących szkoły niepubliczne, a także osoby, które swoim zachowaniem ułatwiały członkom grupy dokonywanie zarzucanych oszustw. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń dotacji, poświadczenia nieprawdy, a także, w zależności od poczynionych ustaleń, prania brudnych pieniędzy. W odniesieniu do części z podejrzanych można mówić o zagrożeniu karnym sięgającym nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Rzucił kamieniem w
Sesja przerwana! Wyb
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ