HomeTemat głównyPierwszy po 34 latach pociąg do Spały! W inauguracyjnym przejeździe wzięło udział prawie 1000 mieszkańców!

Pierwszy po 34 latach pociąg do Spały! W inauguracyjnym przejeździe wzięło udział prawie 1000 mieszkańców!

pociąg do spały

W sobotę, 25 czerwca, z dworca Łódź Fabryczna odjechał pierwszy po 34 latach pociąg do Spały. W inauguracyjnym przejeździe nowej hybrydy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wzięło udział prawie 1000 mieszkańców województwa oraz jako gospodarze: marszałek Grzegorz Schreiber, Janusz Malinowski, prezes ŁKA oraz Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka. W Spale pasażerów powitała kolejowa orkiestra dęta, która poprowadziła korowód do przystani nad Pilicą na piknik na powitanie lata. Od 2 lipca hybrydy ŁKA będą regularnie kursować na trasie Łódź – Spała.

– Pierwsza sobota wakacji, fantastyczne słońce, więc nie ma lepszej okazji do tego, aby udać się poza miasto na wycieczkę. A jeżeli wycieczka – to do Spały i od dzisiaj Łódzką Koleją Aglomeracyjną – mówił jeszcze na peronie marszałek Grzegorz Schreiber życząc pasażerom jak najczęstszego korzystania z atrakcji całego województwa, w tym uroków wypoczynkowej miejscowości w gm. Inowłódz. Jak podkreślił, samorząd województwa przywrócił regularne połączenie kolejowe do Spały po… 34 latach.

Prezes ŁKA przywołał nawet dokładną datę ostatniego pociągu relacji Łódź-Spała. – Ostatni regularny pociąg do Spały pojechał 25 września 1988 roku – przypomniał Janusz Malinowski. Teraz, obok tamtej daty, pojawiła się nowa: 25 czerwca 2022. Tego dnia ŁKA wznowiło połączenie, którym mieszkańcy Łódzkiego będą mogli podróżować w każdy weekend do grudnia włącznie.

W inauguracyjnym, bezpłatnym przejeździe, wzięło udział 850 mieszkańców całego województwa, w tym 100 rowerzystów. Ze względu na ogromne zainteresowanie wycieczką, ŁKA w sobotę uruchomiło aż 5 składów. Trzy z nich to hybrydy, czyli pociągi z napędem elektryczno-spalinowym, który umożliwia obsługę każdego rodzaju tras, także niezelekryfikowanych. Jak podkreślał prezes Janusz Malinowski, podróże z Łodzi do Spały są możliwe właśnie dzięki zakupieniu przez samorząd województwa łódzkiego hybryd. – Bez tych pociągów nie dojechalibyśmy do Spały, która z jednej strony choć tak blisko Łodzi, to była tak daleko – mówił.

Podróż do Spały trwała niewiele ponad godzinę, a na podróżnych na stacji docelowej czekała kolejowa orkiestra dęta ze Zduńskiej Woli. Przy akompaniamencie muzyków pasażerowie ruszyli w korowodzie na błonia w Spale, gdzie zorganizowano piknik na powitanie lata. Wśród gości wydarzenia byli m.in. poseł Robert Telus, radni wojewódzcy Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i inni samorządowcy. Wszystkich uczestników pikniku powitał marszałek Grzegorz Schreiber. – Stało się to, o czym marzyło wielu mieszkańców Łodzi, ale także Spały. Dzisiaj spełniło się to marzenie, od dzisiaj będzie tutaj dojeżdżał regularny pociąg – mówił dodając, że jeżeli w czasie wakacji połączenie – na razie weekendowe – będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem mieszkańców Łódzkiego, to zostaną uruchomione dodatkowe przejazdy np. w tygodniu.

Później marszałek pokroił specjalny, okolicznościowy tort, którym zostało uczczone uruchomienie pociągów Łódź – Spała, ale także 8 urodziny ŁKA. Po oficjalnych przemówieniach, na scenie pojawiła się śpiewająca młodzież, lokalni artyści oraz zespoły muzyczne. Dla uczestników pikniku przygotowano mnóstwo atrakcji: były stoiska KGW, namioty instytucji województwa łódzkiego oraz partnerów wydarzenia. Na dzieci czekał dmuchany plac zabaw, warsztaty plastyczne m.in. o tematyce kolejowej, konkursy, gra terenowa oraz kolejka szynowa.

Marynarz z Ozorkowa
Pożar przy Wyszyńs
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.