HomeAktualnościPark w Leśmierzu ma być prawdziwą perełką w naszym regionie

Park w Leśmierzu ma być prawdziwą perełką w naszym regionie

park w leśmierzu

To dobra informacja dla wszystkich miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu. Od dawna mówiło się o potrzebie rewitalizacji leśmierskiego, zabytkowego parku. Samorząd pozyskał pieniądze na tę inwestycję. To 441 tysięcy zł.

– Przed przystąpieniem do prac, konieczne jest przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz uzyskanie zgody Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ park w Leśmierzu, urządzony wg projektu Waleriana Kronenberga, powstały prawdopodobnie w 1895 roku, wpisany jest do rejestru zabytków województwa łódzkiego – mówi Marian Lemański, wójt gm. Ozorków. – Celem inwestycji jest odtworzenie kompozycji parku z czasów założenia i odzyskanie przestrzeni otwartych. Prace konserwatorskie obejmą m.in. zabiegi pielęgnacyjne runa parkowego, odtworzenie układu alejek, przywrócenie osi kompozycyjnej oraz odtworzenie alei grabowych wzdłuż kanału przy zachodniej i południowej granicy parku.

Samorząd gminny chce ożywić park i zachęcić do jego odwiedzania poprzez wprowadzenie atrakcji przyciągających użytkowników. W parku powstać ma siłownia „pod chmurką” a także plac zabaw dla dzieci, zamontowane ławki i kosze na śmieci. Z uwagi na fakt, że zabytkowy park w Leśmierzu posiada wybitne walory botaniczne i kompozycyjne, na jego terenie postawione zostaną tablice mające na celu prowadzenie w parku edukacji ekologicznej, dendrologicznej i obserwacji ptaków, wszystko po to, by park stał się miejscem cyklicznych plenerów malarskich oraz wydarzeń okolicznościowych dla miłośników przyrody.

– Powyższe prace stanowić będą pierwszy etap robót mających na celu przywrócenie świetności w zabytkowym parku. Gdy tylko pojawi się szansa ubiegania się o kolejne środki zewnętrzne, mogę zapewnić, że będziemy o nie aplikować. Szczególnie, że naszym celem jest kompleksowa rewitalizacja parku, na którą składać się będą m.in. renowacja układu wodnego, pielęgnacja drzewostanu, a także montaż oświetlenia parku, a ponieważ tu należy się liczyć z o wiele wyższymi kosztami, koniecznym jest pozyskanie funduszy zewnętrznych – dodaje M. Lemański.

UDOSTĘPNIJ:
Tragedia w Cesarce!
Mundial w Uniejowie
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ