HomeAktualności z regionuPowiat zgierskiOzorkówOzorków obszarem zagrożonym. Co to oznacza?

Ozorków obszarem zagrożonym. Co to oznacza?

obszar zagrożony

Przy wjazdach do Ozorkowa umieszczone są informacje o obszarze zagrożonym. Ostrzeżenie związane jest z ptasią grypą. Niektórzy mieszkańcy są zaniepokojeni.

– Czy ludzie mogą zarazić się ptasią grypą? – pyta nasza czytelniczka. – Skąd w Ozorkowie te tabliczki? Czy jest jakiekolwiek zagrożenie?

Ptasia grypa to potoczna nazwa grypy ptaków – choroby zakaźnej dzikiego ptactwa i drobiu hodowlanego. Choć notowano przypadki ptasiej grypy u ludzi, jednak znacząca większość zidentyfikowanych wirusów tej choroby nie jest zakaźna dla człowieka. Dotyczy to również wirusa A/H5N8/, który odpowiada za ostatnie ogniska grypy u drobiu w Polsce.

Masowe zakażenia drobiu hodowlanego grypą ptaków występują od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Wtedy zanotowano także pierwsze przypadki tej choroby u człowieka. Dotychczasowe zachorowania ludzi na ptasią grypę są przede wszystkim wynikiem ich kontaktu z zakażonym drobiem, a znane dziś wirusy grypy ptaków nie przenoszą się skutecznie z człowieka na człowieka. Niemniej wirusy grypy mogą zmieniać swoje cechy. Dlatego pojawianie się w Polsce ognisk ptasiej grypy u drobiu, powinno nas skłonić do zwiększenia ostrożności.

Czas od zarażenia do pojawienia się objawów ptasiej grypy u człowieka waha się średnio od 2 do 5 dni i zależy od podtypu wirusa, który wywołał zakażenie. Ptasia grypa może mieć również zróżnicowane symptomy. W przypadku zakażeń ludzi wirusami grypy ptaków A/H7N7/ i A/H9N2/ choroba najczęściej przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Natomiast u osób zakażonych wirusami A/H5/ lub A /H7N9/ przebieg infekcji może być ciężki.

Ptasia grypa u ludzi – najczęstsze objawy:

  • gorączka (wyższa lub równa 38 st. C),
  • kaszel,
  • trudności w oddychaniu.

U niektórych osób występowały też:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • ból w klatce piersiowej,
  • krwawienie z nosa lub dziąseł,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie mózgu.

Przypomnijmy, że niedawno blisko 23 tys. kaczek zostało wybitych na terenie fermy w Parzęczewie, przy ul. Ozorkowskiej po tym, jak potwierdzono wystąpienie w stadzie wirusa ptasiej grypy H5N1. To właśnie z tego powodu, m.in. w Ozorkowie rozwieszone zostały ostrzeżenia dot. ptasiej grypy i obszaru zagrożonego.

Obszary: zapowietrzony i zagrożony

Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby).

Środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, na obszarze zapowietrzonym stosuje się co najmniej przez 21 dni licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby, lecz nie krócej niż do dnia przeprowadzenia przez powiatowego lekarza weterynarii badań w gospodarstwach położonych na obszarze zapowietrzonym i uzyskania wyników wykluczających obecność wirusa grypy ptaków.

Środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, na obszarze zagrożonym stosuje się co najmniej przez 30 dni, licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby.

Burmistrzowie rozdal
IMGW ostrzega przed
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.