HomeAktualności z regionuNiepewna przyszłość „Tęczy”

Niepewna przyszłość „Tęczy”

teczA

Spółdzielnia Inwalidów „Tęcza” – swego czasu doskonale prosperująca, ma spore problemy. Nie dość, że nie zarabia, to jeszcze nie ma z czego wypłacać pełnych wynagrodzeń. Pojawia się coraz więcej głosów, że niedługo ogłoszona zostanie likwidacja. Wówczas pracę straciłoby 70 osób z czego 80 % pracowników to osoby niepełnosprawne. Co się dzieje w wielkim gmachu przy ul. Lotniczej? Czy zarząd zdoła rozwiązać problemy finansowe?
Z powodu nieregularnych wypłat pensji, znaczna część pracowników odeszła ze spółdzielni, kilkanaście osób na drodze sądowej domagało się zwrotu zaległości. W wyniku decyzji sądu komornik zajął część wpływów, co dodatkowo pogarsza i tak nie najlepszą kondycję finansową spółdzielni. Zarząd próbuje znaleźć kupca na główny budynek należący do „Tęczy” wraz z ZOL-em. Sprzedaż nieruchomości miałaby pokryć obecne długi i umożliwić rozwój spółdzielni. Jeśli budynek nie znajdzie nabywcy, przyszłość firmy stanie pod znakiem zapytania.
– Sytuacja finansowa Spółdzielni Inwalidów ,,TĘCZA” rzeczywiście jest trudna, jednak oświadczamy, że nie jesteśmy w żadnym stanie likwidacji, oraz w stanie upadłości. Wręcz przeciwnie, w obecnej chwili priorytetem dla nas jest zachowanie miejsc pracy dla długoletnich pracowników naszej spółdzielni i przywrócenie dobrej pozycji na rynku. W celu przywrócenia dobrej kondycji finansowej w naszej firmie podjęliśmy decyzję o sprzedaży części nieruchomości naszych zasobów jakim jest budynek Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego wraz z prowadzoną działalnością na kwotę 3 mln 600 tys zł – informuje Anna Królak, prezes społeczny zarządu „Tęczy”. – Obecnie spółdzielnia zatrudnia 70 osób. Spadek wskaźnika zatrudnienia był wynikiem indywidualnych decyzji pracowników, którzy sami rozwiązali umowy o pracę. Sprawy, które toczyły się w Sądzie Pracy w Kutnie dotyczyły tylko nieregularnych wypłat wynagrodzenia, ale większość z nich została już zakończona. Egzekucja komornicza na wniosek byłych pracowników dodatkowo utrudnia funkcjonowanie spółdzielni. W chwili obecnej do przywrócenia prawidłowej kondycji naszej firmie niezbędny jest czas na efektywną realizację wszystkich powziętych działań oraz zabezpieczenie środków do bieżącej działalności.
SI „Tęcza” istnieje od 1953 roku, jest firmą wielozakładową. Prowadzi Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, szwalnię, salę fitness, warsztat terapii zajęciowej, oferuje także usługi pralnicze. Z powodu małej liczby pracowników, szwalnia, która mogłaby przynosić zyski, przyjmuje tylko tyle zamówień, ile jest w stanie zrealizować grupa 10 szwaczek. To właśnie z tego zakładu odeszło najwięcej pracowników.
(mr)

UDOSTĘPNIJ:
Ratownicy z Poddębi
W tym mieście nie m
Oceń Ten Artykuł:
1 COMMENT
  • były pracownik / 20 lipca 2015

    1 do odwołania jest właśnie KRÓLAKOWA! to przez ni a to wszystko a potwierdzi to każdy pracownik tęczy oprócz osob które z nią trzymają i dostają wypłatę na czas..