HomePolecamyNiedawno zawitała do nas astronomiczna zima

Niedawno zawitała do nas astronomiczna zima

zima

Nastąpiło przesilenie zimowe. To najkrótszy dzień w roku, w którym rozpoczyna się astronomiczna zima. Później każdy kolejny dzień zacznie się wydłużać, a noce będą stawać się coraz krótsze.

Przesilenie zimowe to moment, w którym Słońce przechodzi przez punkt Koziorożca. Nasza dzienna gwiazda góruje wtedy w zenicie na zwrotniku Koziorożca, czyli najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej. Na półkuli północnej kąt padania promieni słonecznych jest najmniejszy.

Na półkuli północnej przesilenie zimowe przypada 21 lub 22 grudnia. Jest to spowodowane długością roku słonecznego (około 365 dni, 5 godzin i 49 minut ) oraz stosowaniem lat przestępnych. W tym roku przesilenie zimowe jest 21 grudnia.

W najkrótszym dniu roku rozpoczyna się astronomiczna zima. Stanie się to dokładnie w momencie, w którym Słońce będzie górowało w zenicie na zwrotniku Koziorożca. We wtorek 21 grudnia doszło do tego o godzinie 16.59.

Zima potrwa do 20 marca do godz. 16.33. Wówczas nasza dzienna gwiazda przejdzie przez punkt Barana, czyli nastąpi równonoc wiosenna. Wtedy nastąpi początek astronomicznej wiosny. Zima 2021/2022 będzie więc trwać przez 88 dni, 23 godziny i 34 minuty.

Występowanie pór roku nie zależy od odległości Ziemi od Słońca (ta na początku stycznia jest najmniejsza w roku), gdyż różnica w tym parametrze wynosi zaledwie około pięciu milionów kilometrów w stosunku do średniej odległości, wynoszącej 150 milionów kilometrów.

Entuzjazmu wywoływanego opadami śniegu u dzieci nie zawsze podzielają dorośli. Dodatkowe obowiązki, nakłady finansowe, problemy z dotarciem do różnych miejsc itd., skutecznie spychają na dalszy plan uroki zimy.

Jaki jest Wasz stosunek do zimy? Lubicie zimę, czy nie? Napiszcie w komentarzach…

Sensacyjny sukces po
Dlaczego 25 grudnia?
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.