HomeAktualnościNajwiększy festiwal zawodów i kwalifikacji w Łódzkiem

Największy festiwal zawodów i kwalifikacji w Łódzkiem

festiwal zawodów

Największy w województwie łódzkim, a być może także w Polsce Festiwal zawodów i kwalifikacji odbył się w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w zabytkowej fabryce rodziny Grohmanów przy ul. Tymienieckiego. Zgromadził blisko 30 wystawców, wśród nich szkoły techniczne i zawodowe z Łodzi oraz z całego województwa, inwestorów Łódzkiej Strefy, koła naukowe Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie przyciągnęło kilkuset uczniów i osób szukających szkół, które oferują przygotowanie do wykonywania zawodu. Organizatorami są Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

6 kwietnia siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej gościła przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, którzy zastanawiają się, z jaką szkołą średnią związać swoją przyszłość. Wybór nie jest prosty, dlatego marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i zarząd ŁSSE postanowili zorganizować Festiwal zawodów i kwalifikacji, by przybliżyć uczniom możliwości, jakie dają technika i szkoły zawodowe. Wśród zainteresowanych festiwalem były także osoby dorosłe, które chciały poszerzyć swoje umiejętności o zdobycie nowej kwalifikacji czy zawodu. Szkoły prowadzone przez Urząd Marszałkowski WŁ w Łodzi dają taką możliwość.

– Samorząd województwa łódzkiego jest organem prowadzącym dla kilku zespołów szkół. Są to miejsca, gdzie młodzi ludzie zdobywają kwalifikacje w nowoczesnych zawodach. To na władzach regionu spoczywa bowiem odpowiedzialność za profil zawodowy mieszkańców naszego województwa, dlatego każda z naszych szkół proponuje atrakcyjne kierunki kształcenia – mówi wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba. – Nie skupiamy się jedynie na aglomeracji łódzkiej, bo przecież dostępność do edukacji w stolicy województwa jest największa. Nasze szkoły mamy także w Sieradzu, Piotrkowie, Tomaszowie czy Łowiczu. Otwieramy się również na nowe wyzwania, czego efektem jest Centrum Rozwoju Kompetencji WŁ i PGE w Rogowcu, czyli kolejna propozycja edukacyjna, bo z przyczyn oczywistych musimy jak najlepiej przygotować się do transformacji energetycznej naszego regionu.

Wśród wystawców były szkoły, które kształcą np. przyszłych elektryków, mechatroników, programistów, informatyków, elektroników, mechaników, archiwistów, techników BHP, techników realizacji nagrań, a nawet asystentów kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej. Dzisiejsze szkoły zawodowe i techniczne to nowoczesne, dobrze wyposażone placówki, które dają absolwentom szansę szybkiego wejścia na rynek pracy i realizacji kariery w zawodach przyszłości.

– Myślę o szkole przyszłości, mówię Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi. To szkoła, którą powołaliśmy i prowadzimy razem z naszymi inwestorami: Ceramiką Tubądzin, Delią Cosmetics i firmą Miele – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE. – Stawiamy w niej bardzo mocno na praktykę, zarówno w laboratoriach naszego partnera Politechniki Łódzkiej, jak i naszych inwestorów. Uczniowie pracują na najnowocześniejszym sprzęcie, obsługują maszyny, roboty, które są na co dzień wykorzystywane w przemyśle. Uczą się programowania, korzystają z rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości podczas nauki i praktyk. Są tak dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy, że większość z nich już dostała oferty i pracuje wakacyjnie w polskich i międzynarodowych korporacjach.

Podczas festiwalu szkoły zaprezentowały wyposażenie pracowni, na jakim pracują, nagrania z zajęć praktycznych, a także zabrały ze szkół część sprzętu do eksperymentów. Szkoły o profilu gastronomicznym przygotowały potrawy i pokazały jak wygląda proces gastronomiczny „od kuchni”. Bardzo aktywne są także firmy, które wśród uczniów szukają przyszłych stażystów i praktykantów. W tym roku zaprezentowały się np. firmy związane z Urzędem Marszałkowski WŁ w Łodzi, takie jak Łódzka Kolej Aglomeracyjna, a także inwestorzy Łódzkiej Strefy: Delia Cosmetics, Adamed, Corning czy startupy, np. Windtak. Dla uczniów zainteresowanych robotyką szczególnym smaczkiem było stoisko Mitsubishi – firmy, która dostarcza sprzęt Technikum Automatyki i Robotyki i słynie z produkcji nowoczesnych robotów.

Współorganizatorami wydarzenia są Strefa Edukacji – organ prowadzący Technikum Automatyki i Robotyki oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Demolka w uniejowski
Łódzkie jako ogró
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.