HomeAktualnościNa Nowym Rynku skwer do połowy, przy Stypułkowskiego oczekiwanie na „Magiczny Ogród”

Na Nowym Rynku skwer do połowy, przy Stypułkowskiego oczekiwanie na „Magiczny Ogród”

skwer nowy rynek

Widać postępy w rewitalizacji skweru przy ul. Nowy Rynek w Ozorkowie. Prace trwają jednak tylko w jednej części, po drugiej stronie torów tramwajowych zmian w wyglądzie skweru nie ma. Mieszkańcy pytają, czy tak już zostanie.

– Widać, że to miejsce będzie wyglądać atrakcyjnie. Ale druga połowa skweru nie będzie modernizowana? – pyta pani Janina z Ozorkowa.

Skontaktowaliśmy się z urzędem miasta. Dowiedzieliśmy się, że w tej chwili trwa I etap prac w ramach projektu „Ogrody przyjazne naturze”. Pozostała – północna część skweru, zostanie zrewitalizowana w ramach II etapu w późniejszym terminie.

– Prace przy nasadzeniach i pielęgnacji roślinności zostały już zakończone – informuje Izabela Dobrynin, rzecznik burmistrza miasta. – Wykonawca czeka na urządzenia (ławki, kosze, kącik przyrodniczy, stoły itp.). Z tego względu zawarto aneks do umowy z terminem zakończenia w grudniu br. Na drugą część skweru miasto złożyło wniosek o pieniądze do WFOŚiGW. Czekamy na decyzję.

Ławeczki, leżaki, stół do gry w tenisa stołowego i miejsce do gry w klasy, wyremontowane ścieżki, nowe nasadzenia roślin, pielęgnacja istniejącej roślinności, podświetlenie kilku drzew, stworzenie „zielonej ścianki”, nowe kosze na śmieci i na psie odchody, budki dla ptaków i domki dla owadów – tak ma wyglądać skwer przy ul. Nowy Rynek.

Z kolei wokół skweru na Stypułkowskiego trwa remont ulicy. W tym miejscu planowany jest projekt nazwany „Magicznym ogrodem”. Właśnie na to czekają mieszkańcy. O tej inwestycji mówi się od lat.

Jeszcze nie tak dawno, burmistrz Jacek Socha tak mówił o planowanej inwestycji:

„Miasto przystąpi do rewitalizacji w momencie, gdy będzie mogło dysponować działką. Przypomnę, że skwer jest zakwalifikowany jako część drogi powiatowej (ul. Stypułkowskiego), miasto nie może tam prowadzić żadnych inwestycji. Już blisko trzy lata temu wystąpiłem do powiatu zgierskiego o wydzielenie działki, na której znajduje się skwer, i zmianę jej klasyfikacji z drogi na teren zielony. Na chwilę obecną powiat nie przekazał miastu informacji o zakończeniu tej procedury ani nie poinformował o terminie jej zakończenia”.

Niedawno pisaliśmy o rozpoczętej modernizacji ulicy wokół skweru. Zapytaliśmy wówczas powiat o „Magiczny Ogród”. Na odpowiedź redakcja musiała poczekać do 16 listopada.

„Zgodnie z ustaleniami pomiędzy starostą zgierskim a burmistrzem Ozorkowa teren przy ul. Stypułkowskiego ma zostać przekazany miastu, po wybudowaniu drogi wokół skwerku. Budowa drogi ma zakończyć się najpóźniej w połowie grudnia. Dopiero po zakończeniu inwestycji przy ul. Stypułkowskiego może być przekazany ww. teren wraz z drogą wokół skwerku” – poinformował powiat.

„Magiczny ogród” – co jest w planach?

Projekt zakłada wyposażenie placu w zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową, most linowy, ławki, kosze na śmieci. Nawierzchnia placu ma być piaskowa, a teren ogrodzony.

Lustro przy Listopad
Szokujące wyniki ko
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.