HomeKraj i ŚwiatMorawiecki mówi o wakacjach kredytowych

Morawiecki mówi o wakacjach kredytowych

morawiecki

Premier Morawiecki przedstawił w poniedziałek plan pomocy dla kredytobiorców, która przewiduje trzy miesiące „wakacji kredytowych” dla osób z przejściowymi problemami oraz wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. 

Premier, który uczestniczył w poniedziałek w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym, poinformował, że rząd zaproponuje „4-punktowy odważny plan który, ma ulżyć kredytobiorcom złotówkowym, ma pomóc przejść im przez ten trudny czas podniesionych stóp procentowych”. „Ponieważ nasz rząd, rząd PiS nie chowa głowy w piasek. Jak dostrzegamy problemy, natychmiast staramy się z nimi zmierzyć” – zaznaczył Morawiecki. 

Plan przewiduje:

  1. Trzy miesiące „wakacji kredytowych” w 2022 i 2023 r., z których może skorzystać każdy.
  2. 2 tys. zł dopłaty miesięcznie na okres 3 lat dla kredytobiorców, którzy nie są w stanie spłacać rat kredytów.
  3. Nowy fundusz wsparcia dla kredytobiorców, na który „zrzucą” się banki. Jak zaznacza premier, będą one musiały ponieść koszty, gdyż mają na to środki, korzystając m.in. z wysokich stóp procentowych.
  4. Likwidacja WIBOR-u od stycznia 2023 roku. W jego miejsce pojawi się nowy wskaźnik. Spowoduje to spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł.

Szef rządu przekazał, że rząd proponuje m.in. „tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji kredytowych”.

Nie żyje najstarsza
Z siekierą do Biedr
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ