HomeAktualności+Łódzkie na Plus. 33 mln zł na wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Łódzkie na Plus. 33 mln zł na wsparcie dla najbardziej potrzebujących

łódzkie na plus

Takie pieniądze są do wzięcia z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na tworzenie domów pomocy społecznej, mieszkań treningowych dla młodzieży z trudnych środowisk czy specjalistyczne terapie i wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego.

Do konkursu o dofinansowanie swoich projektów mogą się zgłaszać m.in. samorządy i ich jednostki podległe, organizacje pozarządowe. Nabór wniosków potrwa do końca lutego.

– Zachęcam do sięgnięcia po wsparcie wszystkie instytucje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych i starszych – mówił Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego, ogłaszając konkurs na konferencji prasowej w Kutnie.

Szczegóły dotyczące naboru na stronie: www.funduszeUE.wup.lodz.pl.

Duże pieniądze i nowy sprzęt w służbie zdrowia

Dwa nowoczesne angiokardiografy w wyremontowanych pracowniach ratują pacjentów po zawałach w szpitalach wojewódzkich w Sieradzu i Bełchatowie. Pierwszy z nich został zaprezentowany marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi, a drugi wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie.

Żeby otworzyć odnowione pracownie kardiologii inwazyjnej w obu placówkach, samorząd województwa zainwestował w sumie 18 mln zł.

– Mamy nowoczesny sprzęt w nowej przestrzeni, obsługiwany przez najwyższej klasy specjalistów – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

– To wszystko przekłada się na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu – dodaje wicemarszałek Ziemba.

***

Wyremontowane gabinety, nowoczesny sprzęt, winda, która ułatwi drogę na piętro – tak będzie wyglądała Przychodnia Chorób Płuc i Alergii Układu Oddechowego przy ul. Długiej w Zgierzu. Trwa kapitalny remont placówki przejętej przez samorząd województwa łódzkiego. Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego wyniosło 8 mln zł.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. W ubiegłym roku przeprowadzono termomodernizację i wymieniono poszycie dachowe, zakupiony został również nowoczesny aparat do pracowni RTG. W tym roku zostaną wyremontowane gabinety i zamontowana zewnętrzna winda. Przetarg na remont już został ogłoszony, a prace powinny zakończyć się w grudniu.

– Dzięki temu znacznie poprawi się zarówno komfort leczenia pacjentów, jak i pracy personelu – powiedział wicemarszałek Piotr Adamczyk podczas konferencji prasowej.

Bezpieczniej w Złoczewie

Kiepska widoczność i słaba płynność ruchu, do tego nawierzchnia drogi pozostawiająca wiele do życzenia. Wszystkie te problemy to już przeszłość. W Złoczewie na skrzyżowaniu ulic Wieluńskiej i Wyzwolenia powstało rondo. – Obiecaliśmy, że będzie bezpieczniej i jest – podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana w lutym 2023 r. Żeby można było je oddać przed upływem roku trzeba było zakończyć prace przed terminem. Było warto. Na skrzyżowaniu ulic Wieluńskiej i Wyzwolenia powstało 3-wlotowe rondo, przy drodze wojewódzkiej nr 477 wybudowano także chodniki (w sumie 722 metry), odwodnienie (ponad 500 metrów), 20 zjazdów na posesje, 4 przejścia dla pieszych i nowe oświetlenie. Jest zdecydowanie bezpieczniej. Koszt prac to ponad 6,5 mln zł.

Pamięć o Powstańcach Styczniowych

W wielu miejscach w województwie łódzkim przypomniano bohaterski, romantyczny zryw niepodległościowy Polaków z 1863 roku. Kwiaty i znicze składane były głównie w pobliżu bitew i potyczek powstańców: w Grocholicach koło Bełchatowa, Zduńskiej Woli, na szlaku powstańczym w Łodzi.

Tak bawili się matu
Uciekał przed polic
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.