HomeKraj i ŚwiatLex TVN. Co dalej z ustawą?

Lex TVN. Co dalej z ustawą?

prezydent lex tvn

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną lex TVN. W praktyce oznacza to koniec tego projektu, w Sejmie nie ma większości, która mogłaby weto prezydenta odrzucić.

Weto prezydenta można obalić, jednak aby tak się stało, Sejm potrzebuje większości w wysokości aż 3/5 głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Dla rządzącego PiS jest to zadanie praktycznie niemożliwe do wykonania. Biorąc pod uwagę stuprocentową obecność 460 posłów Sejmu, za odrzuceniem weta musiałoby zagłosować 60 proc., czyli 276 posłów i posłanki. Jednocześnie głosy wstrzymujące się działałyby tak, jak te przeciw.

Nie wiadomo jednak, czy prezydenckie weto zostanie w ogóle poddane pod głosowanie w parlamencie.

Przypomnijmy, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia sejmowa komisja kultury i środków przekazu niespodziewanie zajęła się uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tak zwanego lex TVN. Nagłe posiedzenie sejmowej komisji wywołało ogromne emocje. Posłowie opozycji wyrazili sprzeciw wobec procedowania lex TVN. Powiedzieli, że o takim planie posiedzenia dowiedzieli się kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem. Chwilę później ustawa znana jako lex TVN została przyjęta przez Sejm. Głosowało 452 posłów. Za było 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało.

Politycy PiS cały czas przekonywali, że w całej ustawie chodzi o to, by polskich mediów nie kupowały firmy z niedemokratycznych krajów, takich jak Rosja, Chiny czy państwa arabskie. Dlatego do prawa medialnego wprowadzony ma zostać zapis, że telewizje i radia w Polsce mogą mieć właścicieli tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

UDOSTĘPNIJ:
Mieszkańcy mówią
To skandal, żeby cz
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.