HomeAktualności z regionuPowiat łęczyckiKatastrofa pod zamkiem w Łęczycy!

Katastrofa pod zamkiem w Łęczycy!

zamek łęczyca rzeźby

Coraz gorzej wyglądają rzeźby władców Polski stojące w pobliżu łęczyckiego zamku. Nie trzeba być fachowcem, żeby stwierdzić, że nie będą już nadawały się do renowacji. Są nie tylko odrapane z ciemnego impregnatu (od ostatniego malowania minęły trzy lata) ale także popękane, oderwane od kostki na której stoją, niektórym odpadły całe elementy.

– Nie wiem po co te rzeźby jeszcze stoją, przecież wyglądają tragicznie – zauważa jeden z mieszkańców.

– Brak im było odpowiedniej konserwacji, więc nic dziwnego, że teraz tak wyglądają. Pamiętaj, kiedy je rzeźbiono, to było wydarzenie. A same rzeźby, kiedy stanęły pod zamkiem były prawdziwą ozdobą. Ludzie robili sobie przy nich zdjęcia, teraz to już nikt nie zrobi sobie pamiątkowej fotografii przy takim straszydle – dodaje mieszkanka Łęczycy.

Sześć figur przedstawiających władców Polski ustawiono przy zamku w 2010 roku. Są efektem prac podczas warsztatów rzeźbiarskich, które wówczas zorganizował magistrat. Na stałe wpisały się w panoramę placu przy zamku. Wielu mieszkańców rzeczywiście nie wyobraża sobie, aby figury zostały usunięte przez zły stan techniczny a wiele wskazuje na to, że właśnie taki los je czeka.

O renowację i konserwację rzeźb spod zamku pytaliśmy w magistracie już wielokrotnie – ostatnio – rok temu. Wówczas magistrat poinformował, że nie jest wykluczone, że w przyszłym (2021) roku renowacja rzeźb zostanie wykonana. Póki co nie została i wątpliwe, aby w obecnym stanie rzeźb, w ogóle była możliwa.

TAGI POSTU:
UDOSTĘPNIJ:
Pod Grabowem nerwy z
Wójt wręczył wypo
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.