HomeCiekawostkiJeże wychodzą na wolność!

Jeże wychodzą na wolność!

jeże na wolność

Prawie 40 jeży wypuszcza na wolność Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi. Jeże co roku trafiają do placówki po kolizjach i wypadkach, a jeśli nie są wystarczająco zdrowe i silne, zostają tam na zimę. Wiosną wypuszczane są na wolność. Wyleczone i odżywione będą doskonale radzić sobie w naturalnych warunkach.

Jeże, które trafiają do ośrodka, to najczęściej zwierzęta poranione, po wypadkach lub spotkaniu z jakimiś drapieżnikami. Ratują je łodzianie i zawożą na ul. Wycieczkową. Tam zwierzątka są obejmowane kompleksową opieką. U tych poranionych trzeba zaszyć rany.

– Nie jest to takie proste, bo jak wiemy, jeż zwija się w kulkę. Oprócz szycia potrzebuje jeszcze leków, ciągłego karmienia i stałej opieki – informuje Kamil Polański, szef ośrodka. –

Jeże, które zostają u nas na zimę, nie hibernują. W ich pomieszczeniu panuje temperatura kilkunastu stopni. W bliskiej zeru, kiedy to przechodzą zazwyczaj w stan hibernacji, mogłyby po prostu umrzeć. Gdy do nas trafiają, są najczęściej zbyt słabe, niedożywione i zarobaczone. Taki jeż waży około 250 gramów. Kiedy je wypuszczamy, ważą około 1 kilograma.

Nie wszyscy wiedzą, że jeże są nosicielami kleszczy. Rekordzista ważący 280 gramów miał ich na sobie aż 40! Odrobaczone i odżywione jeże na wolność wypuszczane są wiosną, gdy temperatura w nocy jest już powyżej zera stopni. Wypuszczane są po kilka sztuk w różne miejsca. 

O czym warto pamiętać, kiedy spotkamy na swojej drodze jeża?

– To zwierzęta, które często mieszkają na osiedlach i w mieście. Wywożąc je do lasu, robimy im niedźwiedzią przysługę, bo może się zdarzyć, że zabierzemy samicę, która na chwilę oddaliła się od gniazda z młodymi – ostrzega Kamil Polański.

Kiedy znajdziemy samicę jeża z młodymi w miejscu, w którym może im coś zagrażać, trzeba wiedzieć o tym, że nie przenosi się matki razem z małymi jeżami w jednym pudełku. Jeżyca pod wpływem silnego stresu może zagryźć swoje młode.

info: lodz.pl

UDOSTĘPNIJ:
Urząd Marszałkowsk
Jelonek w tarapatach
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.